Americký senátor vyzval vládu k uzavření tábora Guantánamo

Demokratický senátor Joe Biden vyzval vládu prezidenta George Bushe k uzavření zajateckého tábora na Guantánamu. Jeho další udržování podle něj představuje pro Američany nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korán

korán | Zdroj: ČTK

"Myslím, že bychom měli tábor na Guantánamu uzavřít a vězně přemístit," řekl senátor za stát Delaware v televizi ABC.

Vězni, kteří mají cenu jako zdroj informací pro zpravodajské služby, by měli být podle jeho představy převezeni na jiná místa. Všichni ostatní by ale měli být posláni zpět do svých zemí.

Před několika měsíci se v arabském světě zvedly silné protiamerické nálady. Způsobilo je odhalení, že američtí strážci týrali vězně v irácké káznici Abú Ghrajb u Bagdádu. Další skandál vyvolal článek týdeníku Newsweek, podle něhož američtí strážci na Guantánamu znesvětili Korán.

Nedávná zpráva Amnesty International zase popsala toto zadržovací centrum jako novodobý gulag a obvinila Spojené státy ze zvýšeného porušování lidských práv ve světě. Ve věznici na americké námořní základně Guantánamo zadržuje americká armáda 550 mužů podezřelých z terorismu.

Martin Hromádka, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme