Americký soud bude rozhodovat o přiměřenosti trestů kubánských špionů

Americký odvolací soud rozhodl o tom, že se má konat nový soud s pěti muži odsouzenými za špionáž ve prospěch Kuby. Existuje podezření, že soud, který se konal před čtyřmi lety v Miami, kde žije početná proticastrovsky naladěná kubánská komunita, byl zaujatý. Rozsudky kritizovali také mezinárodní pozorovatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Svobody

Socha Svobody | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

Odvolací soud v Atlantě nařídil nový soud s pěti Kubánci odsouzenými v roce 2001 v Miami za spiknutí a špionáž proti Spojeným státům ve vojenských zařízeních a mezi kubánskými utečenci na Floridě. Tři z nich dostali doživotí a další dva 15 a 19 let vězení. Tyto rozsudky považovala za nepřiměřené i komise pro lidská práva OSN. Na Kubě jsou usvědčení špióni národními hrdiny a kubánská vláda přivítala rozhodnutí o novém soudu a žádá jejich propuštění.

Odvolací soud připustil, že nové řízení může být mezi mnoha Američany nepopulární a může některé dokonce pobouřit, ale zdůraznil, že ve Spojených státech se musí Kubánci těšit spravedlivým soudům, kterém jsou jim upírány doma.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme