Americký soud osvobodil policistu, který v roce 2011 zastřelil černocha. V St. Louis protestovaly stovky lidí

Protest v americkém městě St. Louis | Foto: Whitney Curtis | Zdroj: Reuters

Zraněním 10 policistů a zadržením 23 demonstrantů skončily v noci na sobotu násilné protesty v americkém městě St. Louis. Stovky lidí tam přišly dát najevo rozhořčení nad rozhodnutím soudu v Missouri, který zprostil viny bělošského policistu, jenž v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha. Policisté uvedli, že někteří účastníci protestu na ně zaútočili kamením a lahvemi s vodou.

Aktualizováno St. Louis (Aktualizováno: 13:40 16. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynulo, že řekl, že prchajícího zabije. Černocha usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého 24letého Anthonyho Lamara Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA pouze po Stockleym. Prokuratura je přesvědčena, že ji tam policista po incidentu sám narafičil.

Soudce Timothy Wilson o tom nicméně zapochyboval, přičemž poukázal na to, že černoch byl podezřelý z obchodování s drogami. „Obchodník s heroinem ve městě bez střelné zbraně by byla skutečná anomálie,“ řekl. Policistovi hrozil doživotní trest vězení.

Protestující s cedulí s nápisem Vrahové nosí uniformu | Foto: Whitney Curtis | Zdroj: Reuters

V centru St. Louis po skončení pátečního soudního jednání uspořádalo protestní pochod asi 600 lidí. Později se demonstranti podle agentury AP přesunuli do jedné z bohatých čtvrtí města. V zamýšleném zablokování dálnice policie demonstrantům zabránila.

Zprvu poklidná demonstrace se zvrhla ve chvíli, kdy policie zasáhla proti nevelké skupině lidí, která ničila okna místní knihovny a dvou restaurací. Protestující rovněž házeli kamení na dům starostky St. Louis Lydy Krewsonové, který pomalovali barvami.

Policie zadržela celkem 23 lidí, kteří skončili ve vazbě. Těžkooděnci proti protestujícím zasáhovali pepřovým sprejem a gumovými projektily. Zraněno bylo při zásahu devět policistů z městského sboru a jeden jejich kolega z missourské policie.

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolalo zastřelení neozbrojeného černocha Michaela Browna rozsáhlé násilné protesty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme