Americký soud potrestal teroristu za plánování atentátu na prezidenta Bushe

Americký odvolací soud poslal na doživotí za mříže teroristu Ahmeda Abu Aliho. Osmadvacetiletý muž plánoval atentát na někdejšího prezidenta George Bushe mladšího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ahmed Abu Ali se narodil ve Spojených státech. Odjel studovat teologii do Saúdské Arábie a tamní úřady ho zatkly v roce 2003. Nechal se vycvičit teroristickou sítí Al Káida a spolu s komplicem měl plánovat atentát na prezidenta Bushe.

Někdejšího amerického prezidenta chtěli buď zastřelit, zabít automobilovou bombou nebo při sebevražedném útoku. Americký soud Aliho v roce 2006 odsoudil ke třiceti letům vězení.

Podle odvolacího soudu to ale nebyl dostatečný trest za tak závažné provinění, proto nyní dostal doživotí. Výši trestu podle soudu určuje i fakt, že se Ali nikdy nezřekl své teroristické minulosti.

Sám Ali se před soudem hájil tím, že přiznání z něj si saúdskoarabská policie vynutila mučením. Ve své závěrečné řeči soudu řekl, že se všichni zúčastnění jednou objeví před božím soudem, před kterým ale nebudou žádní právníci. Posléze vyzval soud, aby rozhodl, jak chce.

Přečtěte si také:
Americké úřady obvinily sedm údajných teroristů
Dva členové muslimské charity dostali v USA 65 let vězení
Americké úřady zmařily údajný teroristický útok na synagogu v New Yorku
Pět mužů plánovalo útok na kasárna ve Spojených státech

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme