Americký soud řeší další osud bývalého panamského diktátora Noriegy

Po sedmnácti letech vězení by měl být zanedlouho propuštěn někdejší panamský diktátor Manuel Noriega. Soud v Miami ale začal jednat o tom, jestli bude Noriega po vypršení trestu ve Spojených státech rovnou vydán do Panamy nebo do Francie, kde jsou vůči němu vznesena další závažná obvinění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega

Bývalý panamský diktátor Manuel Noriega | Foto: AFP

Manuelu Noriegouvi byl sice ve Spojených státech dvakrát zkrácen původně třicetiletý trest vězení, ale na svobodu se nejspíš přesto nedostane. Ve Francii by ho chtěli soudit za praní špinavých peněz a za obchod s drogami. Američané ho však vydají spíše do jeho rodné Panamy. Tam bude čelit mnohem závažnějším obviněním z podílu na vraždách a masakrech většinou levicových oponentů jeho někdejší diktatury.

Dříve hodně arogantní panamský generál se ve vězení choval vzorně, proto mu také Američané jeho trest zkrátili. Silně protiamericky zaměřený Noriega také ve vězení podlehl typicky americkým čokoládovým koláčkům cookies. Dal se na studium bible a jeho největším přáním nyní je být co nejblíže svých vnoučat.

Noriegovi právníci argumentují tím, že by jako válečný zajatec vůbec neměl být vydán do třetí země, ale zřejmě s tímto tvrzením neuspějí. Vycházejí tedy ze srovnání, kde by pro třiasedmdesátiletého Noriegu byly lepší podmínky. Dávají proto přednost Panamě. Tam by sice Noriega asi nedostal kratší trest než patnáct let, ale existuje tam institut domácího vězení. Vzhledem k tomu, že už Noriega prodělal infarkt a jeho celkový zdravotní stav není nejlepší, by pravděpodobně byl umístěn právě do domácího vězení.

Pozorovatelé poznamenávají, že v Panamě se Američané nedopustili takové chyby jako v Iráku. Noriegův režim odstranili, ale pak se rychle stáhli a pašování drog z latinské Ameriky čelí spíše na hranicích. Z Panamy se však proslýchá, že mnoho současných představitelů si Noriegův návrat (a hlavně proces s ním) vůbec nepřeje. Procesem by byly oživeny staré zločiny, do kterých řada z nich mohla být zapojena. Rozhodující však bude, jak dopadne soud a kam po jeho rozhodnutí Noriega skutečně zamíří.

Alexandr Pícha, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme