Americký soud vynese nový rozsudek nad bývalým šéfem ropného gigantu Enron

Jeden z nejproslulejších amerických podvodníků Jeff Skilling ve čtvrtek vyslechne nový rozsudek. Bývalý šéf gigantické ropné společnosti Enron už byl odsouzený za podvod k 24 letům vězení. Odvolací soud uznal jeho vinu ale ne rozsudek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina

Elektřina | Foto: European Commission Audiovisual service

Skilling patří k nejvíc nenáviděným podvodným manažerům. V roce 2001 měl v Enronu příjem přes 130 milionů dolarů ročně. Agresivním vedením sice udělal společnost největším energetickým velkoprodejcem, zároveň ji ale přivedl k bankrotu.

Skutečnou situaci Skilling zakrýval falšováním účetních uzávěrek a jiných dokumentů a když už byla situace neudržitelná, prodal všechny osobní akcie společnosti a rezignoval.

Soud ho v roce 2006 uznal vinným v 32 bodech žaloby a poslal ho na 24 let do vězení.Nařídil mu také zaplatit 50 milionů dolarů do fondu pro oběti účetních podvodů. Kvůli machinacím vedení Enronu totiž přišla řada drobných investorů o své celoživotní úspory. Americká administrativa dala přednost aspoň částečným náhradám těchto škod před vyrovnáním vládních pohledávek.

Nyní je podle právních odborníků citovaných v amerických médiích možné, že odvolací soud trest zkrátí.

Enron byl kdysi sedmou největší společností ve Spojených státech. Na konci roku 2001 ale musel právě v důsledku obřích účetních podvodů vyhlásit tehdy největší bankrot v USA. Skandál vyvolal šok na Wall Street a zahájil celou vlnu odhalování podobných případů účetních podvodů. Nakonec vedl ke zpřísnění pravidel pro americké obchodované firmy.

Přečtěte si také:
Soud poslal bývalého šéfa Enronu na 24 let do vězení
Zakladatel zkrachovalého Enronu zemřel na infarkt
Krach americké společnosti Enron zavinilo podle soudu její vedení
Bývalý šéf Enronu se vzdal FBI

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme