Americký soud odmítl žalobu na stavbu hraniční zdi. Ochránci motýlů se obávali dopadu na přírodu

Americký soud odmítl žalobu sdružení na ochranu motýlů, které se pokoušelo ve jménu záchrany fauny a flóry zablokovat stavbu části zdi na jižní hranici Spojených států. Tu se snaží postavit na ochranu před migrací prezident Donald Trump. Oznámila to dnes agentura AFP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Financování zdi, která má přetnout údolí Rio Grande, kde Mission leží, bylo schváleno již loni. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Severoamerické sdružení na ochranu motýlů (NABA), které spravuje Národní středisko motýlů v texaském městě Mission, zažalovalo několik vládních představitelů, včetně ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové.

Středisko, které je soukromou neziskovou organizací věnující se zachování motýlů, se již měsíce snaží zabránit stavbě zdi na svých pozemcích a kritizuje „zničující“ dopady stavby na přírodu. V zahradách střediska žije na 200 druhů motýlů, ale i kojoti, rysy, pásovci, želvy.

Kongres schválil 1,4 miliardy dolarů pro Trumpovu zeď u Mexika. Prezident chtěl čtyřikrát tolik

Číst článek

Financování zdi, která má přetnout údolí Rio Grande, kde Mission leží, bylo schváleno již loni. Stavba by mohla začít v příštích týdnech, poznamenala AFP s odvoláním na místní obyvatele.

‚Nevzdáme se‘

Sdružení na ochranu motýlů proto podalo žalobu, ve které si stěžovalo především na narušení soukromého majetku, ale federální soudce Richard Leon ve Washingtonu ji ve čtvrtek odmítl.

„V den, kdy prezident ohlásil, že vyhlásí stav nouze, federální soudce odmítl naši stížnost. Ale nevzdáme se tak lehce!“ přislíbilo středisko a na sociálních sítích vyzvalo své přívržence, aby je nadále podporovali.

Bílý dům avizoval, že prezident Donald Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl na stavbu zdi na hranici s Mexikem přesunout další finance. Tato procedura umožňuje prezidentovi obejít Kongres. Spory mezi republikány a demokraty ohledně posílení ostrahy jižní hranice vedly v prosinci k platební neschopnosti federálních úřadů, což postihlo hlavně 800 000 úředníků po dobu 35 dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme