Americký stát Georgia odložil kontroverzní popravu. Kvůli složení injekce

V americké Georgii se připravuje kontroverzní poprava. Warren Hill odsouzený za dvě vraždy ale nezemře dnes, jak dříve rozhodl soud. Poprava je kvůli složení smrtící injekce odložena na příští pondělí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Hill v roce 1986 zastřelil ji 11 ranami svou přítelkyni, za což byl odsouzen k doživotí. V roce 1990 ale navíc ubil k smrti spoluvězně a o rok později dostal trest smrti. Na popravu tak čeká více než 20 let.

Hill má inteligenční kvocient 70, a podle odborníků je tak duševně zaostalý. Obhájci říkají, že nemůže být zodpovědný za své činy a odkazují se na rozhodnutí nejvyššího soudu z roku 2002, že popravy mentálně postižených jsou protiústavní.

Nejvyšší soud ale nechal na jednotlivých státech, aby určily, kdo je a není duševně zaostalý. Podle státu Georgia má být Hill i přes nízkou inteligenci za své činy zodpovědný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti přinesl v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Warren Hill však nezemře dnes, jak původně rozhodl soud, ale až příští pondělí, a to kvůli složení smrtící injekce.

Zatím se ve státě Georgia - stejně jako ve většině států, které provádějí trest smrti - používala kombinace tří prostředků, ne vždy ale byly k dispozici. Georgia přechází na jediný přípravek a podle vězeňské správy jde o to, aby byla poprava provedena zodpovědně a profesionálně.

Úřady ve Spojených státech každý rok popraví řádově desítky lidí. Od roku 1999 se počet popravených snižoval, loni jich bylo 43 a letos zatím o dvacet méně. V roce 1995 dostalo trest smrti u soudu přes 300 lidí, před dvěma lety 104 a loni 78.

Počet poprav v USA tak klesá a jednotlivé státy od trestu smrti postupně upouštějí. V současnosti ho provádí 33 států. Veřejnost chce ale nejvyšší možný trest zachovat. Odpůrcům naopak vadí, že v celách smrti čekají odsouzení často mnoho let - letos na jaře to bylo 3170 lidí.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme