Americký stát Georgia popravil i přes protesty první ženu za 70 let

V americkém státě Georgia popravili v noci na dnešek první ženu za 70 let. Kelly Gissendanerová dostala i přes protesty veřejnosti a jejích dětí injekci se smrtící látkou. Žena v roce 1997 navedla milence, aby zabil jejího manžela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký stát Georgia popravil i přes protesty první ženu za 70 let | Zdroj: Reuters

„Prominout naší matce byl nejlepší způsob, jak uctít památku našeho otce," uvedl v rámci odvolacího řízení syn Dakota Gissendaner, kterému bylo v době vraždy pět let.

„Jsme jednotní v naší naději, že nebude popravena. Ztratili jsme otce. Nedokážeme si představit, že přijdeme i o matku," řekla nedávno v prohlášení dcera Kayla Gissendanerová, které bylo v roce 1997 sedm let.

Odpůrci popravy, kteří pro ni žádali milost, argumentovali hlavně tím, že Gissendanerová nikoho fyzicky nezabila. Samotný vrah přitom dostal výměnou za přiznání doživotní trest.

Za milost pro odsouzenou se postavil mimo jiné i papež František. Podle americké reverendky Cathy Zappové přitom soud v podobných případech milost uděloval.

„Jsem velmi zklamaná. Neznám žádný případ, který by si zasloužil milost víc. Soud v Georgii v minulosti v takových případech už milost uděloval. Vůbec tomu nerozumím," podotkla Zappová.

Předchozí asi tři termíny popravy od začátku roku byly vždy kvůli různým odvoláním a nesrovnalostem kolem výkonu tohoto hrdelního trestu na poslední chvíli zrušeny. Nakonec Nejvyšší soud všechna odvolání odmítl a popravu v noci na dnešek umožnil.

Sedmačtyřicetiletá Kelly Gissendanerová se stala 16. popravenou ženou od obnovení trestu smrti v USA v roce 1976.

Dosud poslední ženou popravenou v Georgii byla v březnu 1945 Lena Bakerová. Byla odsouzena ke smrti na elektrickém křesle za zabití svého zaměstnavatele. Žena tvrdila, že se jen bránila před jeho sexuálním napadením. Úřady v roce 2005 podle agentury Reuters uznaly, že její poprava byla vážná chyba.

V Georgii přišli Kelly Gissendanerovou podpořit odpůrci její popravy | Foto: Reuters

V Georgii přišli Kelly Gissendanerovou podpořit odpůrci její popravy | Foto: Reuters

ČTK, ČRo, Anna Kottová, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme