Americký stát Nevada chce při popravě použít zatím nevyzkoušenou kombinaci látek

Nevada se v listopadu chystá provést po jedenácti letech první popravu. Americké státy, jejichž zákony počítají s trestem smrti s použitím smrtící injekce, v posledních letech řeší, jak zajistit dostatek látek, které dokážou odsouzeného humánně zabít. Nevada teď proto podle agentury AP zvažuje použití dosud nevyzkoušené látky.

Carson City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popravčí místnost ve věznici v americké Louisianě | Foto: Michele Molinari / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na popravu chce stát použít kombinaci silného sedativa diazepamu, léku proti bolesti fentanylu a přípravku, který lidské tělo paralyzuje, s názvem cisatrakurium. Pokud první dvě látky selžou, může třetí způsobit, že odsouzený bude lapat po dechu, dokud se neudusí.

Odborníci na smrtící injekce, jako profesorka Deborah Dennová z Fordhamovy univerzity v New Yorku, také varují, že efekt dosud netestovaných látek nedokáže nikdo předvídat, a může tak jít o nebezpečný experiment.

USA provedly první dvojitou popravu od roku 2000. Odvolání kvůli obezitě vězňům nepomohlo

Číst článek

Diazepam dohromady s fentanylem by mohly vyvolat i zvracení. Taková poprava by podle lékaře a experta na smrtící injekce Jonathana Gronera osloveného agenturou AP nebyla důstojná. Krutý trest smrti provedený neobvyklou metodou zakazuje i americká ústava.

Soudkyně, která už jednou popravu odložila, dala najevo obavy právě z paralýzy těla, která by zamaskovala bolesti. Povolila proto popravu jen s použitím diazepamu a fentanylu, tedy ne paralyzující látky. Státní zástupce ale tuto variantu odmítl a odvolal se, a to navzdory přání odsouzeného vraha.

Scott Raymond Dozier prohlásil, že je připraven zemřít, a před soudem tvrdil, že je mu jedno, jestli bude trpět.

Léky pro popravu

Nedůstojné popravy nebo obavy z nich už v minulosti vyvolaly ve Spojených státech diskuse o zrušení trestu smrti. Před třemi lety v Arizoně dvojnásobný vrah po aplikaci smrtící injekce umíral ve vězení skoro dvě hodiny. Normálně má poprava trvat zhruba deset minut.

Obhájci Josepha Wooda se pokoušeli vykonání trestu smrti do poslední chvíle zastavit právě kvůli pochybám o složení smrtících látek. Arizona pak výkony trestu smrti pozastavila.

Podobných případů bylo několik, a jde proto o citlivé téma. V roce 2009 po tlaku lékařů stát Missouri upustil od plánu použít vůbec poprvé při popravě propofol. To je silné anestetikum, které mohlo třeba za smrt zpěváka Michaela Jacksona.

Spotřebujte do. Arkansas spěchá s popravami, končí totiž záruka smrtící injekce

Číst článek

Americké státy mají dlouhodobě problémy obstarat si smrtící látky. Některé farmaceutické firmy totiž proti trestu smrti dlouhodobě protestují a nechtějí, aby jejich výrobky, které mají lidem pomáhat, sloužily k zabíjení.

Například Pfizer minulý měsíc zaslal státům Nevada a Nebraska žádost, aby mu vrátily diazepem, fentanyl a chlorid draselný, pokud je plánují použít při popravách. Nebraska se v Nevadě inspirovala a chtěla při výkonu trestu smrti použít stejné látky, ještě navíc se zmíněným chloridem draselným. Nevadská vězeňská správa už vzkázala, že diazepam od Pfizeru firmě nevrátí.

Dodávat státům smrtící látky už nechce víc než 20 amerických i evropských firem. Kvůli neochotě farmaceutických společností musí úřady hledat alternativní způsoby, jak odsouzené usmrtit.

Podle Roberta Dunhama z amerického centra pro informování o trestech smrti úřady někdy vyloženě odhadují. Dostávají se tak do situace, kdy všichni čekají se zatajeným dechem a doufají, že se něco nepokazí. Stát Arkansas v dubnu kvůli nedostatku smrtících látek spěchal a za týden popravil čtyři lidi proto, že přípravkům, které měl, končila trvanlivost.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme