Americký Talibanec Lindh stane znovu před soudem

Ve Spojených státech dnes podruhé předstoupí před federální soud americký člen Talibanu John Walker Lindh. Je obviněn ze spolupráce s teroristy. Dvacetiletému Lindhovi, který před čtyřmi lety konvertoval k islámu, hrozí doživotní vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud s J. W. Lindhem | Foto: ČTK/EPA

Obhájci dvacetiletého mladíka žádají soudce, aby ho propustil na kauci z vazby a řízení proti němu bylo vedeno na svobodě. John Walker Lindh byl převezen k federálnímu soudu do Alexandrie z Afghánistánu, kde byl zadržen během vězeňského povstání v Mazáre Šarífu. Lindh byl obžalován mimo jiné ze spiknutí za účelem zabití Američanů a podpory teroristů z Talibanu a Al-Káidy. Podle obžaloby údajně už loni v létě věděl, že Usáma bin Ládin vyslal do Spojených států skupiny lidí, které měly podniknout sebevražedné útoky.

Lindhův otec ale tvrdí, že jeho syn není muslimským extremistou a že přestoupil k islámu v záchvatu mladického idealismu. Federální soudce dnes rozhodne, zda Lindh zůstane ve vazbě. Datum zahájení soudního procesu zatím stanoveno nebylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o soudu J. W. Lindhem

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme