Americký Talibanec Walker se chce hájit sám

Americký bojovník Talibanu John Walker odmítl právního zástupce a má v úmyslu hájit se před federálním soudem sám. Za pomoc teroristům mu hrozí až doživotní žalář. Občan Spojených států Walker narozdíl od zajatých zahraničních členů Talibanu nestane před vojenským, ale civilním soudem. Dvacetiletý Američan byl zajat v Afghánistánu po krvavém povstání v pevnosti u Mazaré Šarífu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Walker | Foto: ČTK/EPA

Ministr spravedlnosti Spojených států John Ashcroft odmítl obvinění Walkerových rodičů, kteří tvrdí, že americká vláda upírá jejich synovi právo na obhájce. John Walker se podle ministra tohoto práva vzdal a rozhodl se předstoupit před federální soud sám.

Ashcroft oznámil, že dvacetiletý mladík z Kalifornie, který v 16 letech konvertoval k islámu, byl obviněn ze spiknutí za cílem zabití amerických občanů, z podpory teroristů a ze zakázaných transakcí s Talibanem. Walker údajně už loni v létě věděl, že Usáma bin Ládin vyslal do Spojených států týmy lidí, které měly za úkol provést sebevražedné útoky. Ministr spravedlnosti nevyloučil, že proti němu budou vznesena i další obvinění.

John Walker bude v nejbližší době přepraven do Spojených států z válečné lodi Batán v Arabském moři, na které je vězněn. Spojené státy přepravily na základnu Guantanámo na Kubě na padesát zahraničních bojovníků Talibanu a Al-Káidy, kterým narozdíl od Walkera hrozí vojenské tribunály.

Na 24 let půjde do vězení Alžířan, kterého americký federální soud shledal vinným ze spolupráce na připravovaném atentátu na letišti v Los Angeles. Mochtar Huari se podle soudu podílel na přípravě takzvaného "miléniového útoku" na přelomu roku 1999 a 2000. Ten chystala skupina alžírských fundamentalistů napojená na síť Al-Káida Usámy bin Ládina. Huari pro pachatele útoku převezl z Kanady do USA 60 kilogramů výbušniny.

Olga Krupauerová, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme