Americký tisk o situaci Romů v Evropě

Situace Romů v Evropě očima amerického reportéra. Izrael využívá paralyzovaného Washingtonu. Britský list o boji Terminátora s Billem Clintonem. To jsou některá z témat úterního zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký tisk se poměrně často zabývá situací Romů v Evropě a terčem kritiky se nezřídka stává Slovensko. Nejinak je tomu také v poslední rozsáhlé reportáži, kterou uveřejnil deník Washington Post. Zpravodaj deníku se nechal zavést do nejchudších romských osad na východním Slovensku, kde žijí lidé v chatrčích bez elektřiny a tekoucí vody. Došel k závěru, že největší evropská menšina se rozhodla skončit s pasivitou se kterou snáší prostředí, které jim nepřeje.

Naději spojují podle článku, který vyšel ve Washington Post, Romové se vstupem země do Evropské unie. Ta vytváří na Slovensko tlak aby země vnímala požadavky Romů v novém kontextu. Podle listu žije na Slovensku až 600 tisíc Romů, kteří se dožívají v průměru o 12 až 13 let méně než většinová populace. Za nehorší diskriminaci považuje Washington Post umísťování Romských dětí do zvláštních škol a uvádí konkrétní příklad z Vranova u Košic, kde byla devítiletá Romská školačka nespravedlivě zařazena do takové zvláštní školy.

Americké prezidentské volby mohou významně pomoci Izraeli, píše ve svém dnešním redakčním úvodníku saúdskoarabský list Arab News. Zvláště teď, když politický boj vrcholí. Pro Izrael není problém vytáhnout z obou kandidátů jakýkoliv slib. Budoucí prezident si totiž nemůže dovolit říci ne. Taková situace se opakuje každé čtyři roky.

Izrael svých nadějných možností také jak-se-patří, využívá, pokračuje arabský list. Za vyklizení pásma Gazy teď požaduje nová, rozsáhlá území na Západním břehu Jordánu. Jde o jednu čtvrtinu celé oblasti a pro Palestince a jejich budoucí stát to bude velká rána. Washington ale s anexí souhlasí. Stejně tak podporuje vystoupení izraelského ministra zahraničí Shaloma, který v OSN brání bezpečnostní zeď. A to rozhodně není poslední podpora Izraele. Tamní premiér Ariel Sharon totiž dokonale zneužívá paralyzovaného, předvolebního Washingtonu. Izraelské jednotky zůstanou v pásmu Gazy nejspíš ještě hodně dlouho. Washington tak paradoxně podporuje porušování dohody Cestovní mapa, kterou sám vytvořil, dodávají Arab News.

Clinton versus Terminátor. Tak by se daly charakterizovat poslední dny před americkými prezidentskými volbami, píše britský deník Daily Telegraph. Jen blázen by si teď dovolil předpovědět, kdo vyhraje prezidentské křeslo. George Bush totiž do boje povolal svého vypracovaného kalifornského guvernéra, Arnolda Schwarzeneggera. Kerry také vytáhl svůj trumf z rukávu, bývalého prezidenta Billa Clintona.

Těžko říct, který z obou mužů bude mít na voliče větší dopad. Schwarzenegger je tu pro ty, kteří považují Bushe za příliš evangelického. Clinton je zase největší zbraní demokratů. Jako typický jižan má oslovit černochy a baptisty z jihu. Zlé jazyky ale tvrdí, že rodina Clintonů má spíš zájem na tom, aby Kerrymu nepomohla. Pokud se totiž senátor prezidentem nestane, bude Hillary Clintonová v roce 2008 nasazena jako kandidát demokratů. Jestli měli cynici pravdu, ukáže příštích sedm dní, dodává Daily Telegraph.

Libanonský Daily Star přináší nekrolog významného amerického státníka. Paul Nitze zemřel před několika dny v úctyhodném věku devadesáti sedmi let. Patřil mezi ty téměř vyhynulé dinosaury elegance a po mnoho let ovlivňoval zahraniční politiku USA. Současný kurs Bílého domu je bohužel důsledkem jeho nepřítomnosti v dnešní americké politice. Na své spolupracovníky ve Washingtonu měl jeden metr. Lidé si myslí, že jsem malicherný, ale já prostě netoleruji nepoctivost, říkal.

Nitze byl zlatý hoch, který se přiženil do olejářské rodiny, připomíná libanonský deník. Byl poradcem prezidenta Reagana a zbrojním guru jeho vlády. Účastnil se slavné procházky lesem, kde se svým sovětským protějškem dohodl na významnou redukci jaderných zbraní. Jeho triumfem pak bylo vytvoření obranného systému USA, který měl zabránit útoku Sovětského Svazu. Rozhlédneme-li se po dnešní politické krajině, musíme jen litovat, že ten Reaganův starý lišák tu už není. Bush či Kerry by jednoho takového potřebovali, uzavírá libanonský Daily Star.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme