Americký tisk se vrací k tragédii v amišské škole

Americký deník New York Times si dnes všímá demolice školy spravované náboženskou komunitou Amišů v pensylvánském Nickel Mines. Před pár dny tam šílený střelec zabil pět dívek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Amišové se zříkají používání těžké techniky a staví domy jen s využitím vlastních rukou. Tentokrát ale svěřili nepříjemnou práci soukromé firmě, připomíná deník.

Amišové chtějí, aby na místě zůstala jen tráva. Neštěstí nebude připomínat ani pamětní deska, která by zřejmě přilákala mnoho zvědavých turistů. A na ty ve smutném Nickel Mines není nikdo zvědavý, komentuje zbourání amišské školy list New York Times.

V Asii dominuje tisku jednoznačné téma - Severní Korea a její jaderné zbraně. Například jihokorejský deník Korea Times hodnotí současnou situaci na Korejském poloostrově jako nejhorší od Korejské války z počátku 50. let minulého století a vyzývá všechny politiky k tomu, aby zabránili opakování hrůz korejského válečného konfliktu.

Jak čas plyne, původní jednota politiků se vytrácí a objevují se rozdíly v tom, jak silný by trest pro Severní Koreu měl být. A to nejen za odpálení jaderné zbraně, ale i za její ostatní aféry. Je načase, aby všichni lidé spojili své síly a hledali cesty k překonání jaderné krize. A to bez ohledu na politickou orientaci, apeluje naléhavě Korea Times.

Slovensko se ještě nevzpamatovalo z výprasku, který jeho fotbalistům ve středu uštědřil německý tým. Důkazem toho je i břitký komentář ve slovenských Hospodářských novinách, který se všímá odchodu reprezentačního trenéra Dušana Galise. Z článku cituje zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Smatana cituje ze slovenského tisku

Nobelovu cenu za literaturu dostal ji turecký spisovatel Orhan Pamuk. Jeho sláva už ale dávno přesáhla hranice Turecka. Co o tom soudí zahraniční tisk? Norský deník Aftenposten píše: Udělení ceny Orhanu Pamukovi výrazně přesahuje literární rozměr a získává politický nádech.

Před necelým rokem stál Pamuk před tureckým soudem kvůli své otevřenosti při psaní knih o islámu a o turecké historii. Teď, když jeho kvality uznal celý svět udělením Nobelovy ceny, bude v Turecku mnohem těžší umlčet někoho, kdo bude chtít nahlas a otevřeně vyjádřit svůj názor. Gratulujeme Orhanu Pamukovi a doufáme, že jeho úspěch pozitivně ovlivní svobodu slova v Turecku, končí svůj komentář norský Aftenposten.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme