Americký viceprezident Biden chce ve Francii projednat případný zásah v Sýrii

Návštěva amerického viceprezidenta Joe Bidena v Paříži a jeho setkání s prezidentem Francoisem Hollandem je považováno za začátek nových francouzsko-amerických vztahů. Biden ocenil francouzskou roli při osvobozování Mali od radikálních islamistů a zdůraznil, že boj proti Al-Káidě ve všech jejích podobách je v životním zájmu Spojených států. Tématem jednání má být i Sýrie. Američané tam zvažují možnost vojenské intervence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Joe Biden | Zdroj: Reuters

V souvislosti s operací v Mali Biden odmítl kritiku, podle níž Spojené státy s pomocí Francie v Mali dlouho váhaly, a zdůraznil, že podpora v oblasti logistiky je významná a usnadňuje operace francouzsko-maliské armády.

V Mali francouzské a maliské jednotky bojují proti islámským radikálům. Operací se účastní asi čtyři a půl tisíce francouzských vojáků.

S Hollandem bude Biden mimo jiné jednat o možném postupu spojenců v Sýrii. Americký viceprezident před několika dny označil na mnichovské konferenci syrského prezidenta Bašára Asada za tyrana, který není schopen vládnout syrskému lidu. Mezinárodní společenství by tak podle něj mělo převzít zodpovědnost za dění v této arabské zemi, aby její obyvatelstvo dále netrpělo v krvavém konfliktu.

Tématem jednání budou také odpovědi mezinárodního společenství na postoj Iránu v otázce jaderného programu. V Mnichově Biden vyzval Teherán k zahájení rozhovorů.

Vztahy Spojených států a Francie se v poslední době výrazně zlepšily, navíc by jim dále mělo pomoci i jmenování Johna Kerryho americkým ministrem zahraničí. Kerry je frankofilem a mluví plynně francouzsky.

Jan Šmíd, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme