Americký viceprezident Cheney ujišťuje Kavkaz o podpoře Washingtonu

Americký viceprezident Dick Cheney dnes hodlá ujistit politickou krizí zmítanou Ukrajinu o podpoře Spojených států. Cheney se sejde s prezidentem Viktorem Juščenkem i premiérkou Julií Timošenkovou. Ukrajina je po Ázerbajdžánu a Gruzii poslední zastávkou na jeho cestě, kterou chce Washington po srpnovém konfliktu Ruska s Gruzií vyslat jasný signál Moskvě i jejím bývalým satelitům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dick Cheney | Zdroj: ČTK

Diplomatické kroky podniká taky Rusko. Dnes se tam sejde vrcholná schůzka takzvané Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti, tedy Ruska a jeho regionálních spojenců.

O současné situaci budou na summitu v Moskvě debatovat s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem představitelé sedmi postsovětských republik - Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu.

Rusko od nich očekává podporu a hodlá je informovat o svých dalších krocích ve vztahu ke dvěma separatistickým gruzínským regionům Jižní Osetii a Arménii, jejichž nezávislost Moskva jednostranně uznala.

Kreml zároveň sleduje s velkou pozorností cestu amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho. Rusko se kategoricky staví proti dalšímu rozšiřování Severoatlantické aliance na východ a s krajní nelibostí pozoruje prozápadní snahy současné ukrajinské vlády, které dnes Washington vyjádří další podporu.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme