Americký voják dostal za mučení vězňů půl roku

K šestiměsíčnímu vězení odsoudil americký vojenský tribunál vojáka, který se koncem roku 2003 podílel na mučení iráckých vězňů ve věznici Abú Ghrajb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Javal Davis | Zdroj: ČTK

Sedmadvacetiletý Javal Davis částečně přiznal vinu výměnou za snížení trestu. Davisovi hrozilo vězení až 8,5 roku. Propuštěn může být už po čtyřech a půl měsících za dobré chování. Armádu bude muset opustit.

Davis se přiznal ve třech bodech obžaloby k ublížení na těle, zanedbání služební povinnosti, když záležitost neohlásil, a falešné výpovědi při vyšetřování.

Před více než třemi týdny byl odsouzen na deset let odnětí svobody desátník Charles Graner, který podle vojenského soudu ostatní vojáky k trýznění zajatců podněcoval. Vinu už přiznali čtyři vojáci, dva další jsou stále souzeni.

Skandál propukl loni na jaře, kdy se objevily snímky zachycující týrání vězňů, které pořídili sami vojáci. Na snímcích je mimo jiné zachycena pyramida z nahých těl Iráčanů, jejich bití nebo uvazování na šňůru.

Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme