Americký voják dostal za vraždu zraněného civilisty tři roky

Americký voják Johnny Horne, který se před vojenským tribunálem Spojených států v Bagdádu přiznal k zavraždění těžce zraněného iráckého civilisty, byl dnes odsouzen k tříletému vězení. Tribunál zároveň Horna degradoval, nařídil propustit jej z armády a zkrátit mu plat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják | Zdroj: ČTK

Třicetiletému poddůstojníkovi hrozilo za tento čin až doživotní vězení, ale podle dohody obžaloby a obhajoby byl trest omezen hranicí nejvýše deseti let.

Tragický incident se odehrál 18. srpna v takzvaném Sadrově městě v Bagdádu, kde se soustřeďovali šíitští povstalci. Američtí vojáci zahájili střelbu na popelářský vůz, který mylně podezírali, že v ulicích pokládá podomácku vyrobené výbušniny.

Šestnáctiletému Kásimu Hassanovi se podařilo z hořícího vozu vyprostit, ale podle svědků zůstal ležet na zemi vážně zraněn. John Horne poté Iráčana zastřelil. Podle svých slov proto aby ukončil jeho utrpení, protože prý zranění nemohl přežít.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme