Válečný dezertér a korejská filmová hvězda. Umřel americký voják, který v 60. letech utekl do KLDR

V Japonsku zemřel jeden ze čtyř amerických vojáků, kteří dezertovali do Severní Koreje - Charles Jenkins. Bylo mu 77 let. Při útěku v roce 1965 doufal, že se přes Rusko zase vrátí domů. Místo toho musel skoro 40 let zůstat v Severní Koreji.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják Charles Jenkins, který zběhl do Severní Koreje

Americký voják Charles Jenkins, který zběhl do Severní Koreje | Foto: Darren Whiteside | Zdroj: Reuters

Jenkins jako čtyřiadvacetiletý sloužil na americké základně v demilitarizované zóně mezi oběma korejskými státy. Utéct se rozhodl, protože se bál, že jednou na hlídce zemře a měl také strach z vietnamské války.

Jedné lednové noci Jenkins vypil pár piv, odešel přes demilitarizované pásmo a vzdal se severokorejským vojákům. Doufal, že požádá o azyl na ruské ambasádě, a pak se při výměně vězňů vrátí do Spojených států.

Známe celé jméno uprchlého Severokorejce: O Čong-song, syn podplukovníka. Prozradily ho ponožky

Číst článek

To se mu ale nesplnilo a místo toho musel 40 let zůstat v Severní Koreji. Dlouho byl držený jako vězeň. Tvrdil, že ho mučili a zkoušeli na něm brutální lékařské metody - třeba mu bez umrtvení odstranili tetování americké armády.

Jenkins byl nucený osm hodin denně studovat spisy Kim Ir-sena, překládal z angličtiny a učil anglicky severokorejské špióny. Zároveň se ale proslavil v severokorejském filmu, kde ztvárnil několik západních padouchů.

V zajetí Jenkins taky potkal svou budoucí manželku. O dvacet let mladší Japonku Hitomi Sogovou Severokorejci unesli, aby jejich špióny učila japonštinu. Právě láskou k ní Jenkins zdůvodňoval to, že se léta nepokusil o útěk z KLDR: „Neodešel jsem a oni věděli, že nemůžu utéct. Kdo by utíkal a nechal tam svou ženu a dcery? Nikdy!“

Jenkinsova manželka se v roce 2002 díky dohodě mezi Pchjongjangem a Tokiem mohla vrátit domů. Jenkins se dvěma dcerami opustili Severní Koreu o dva roky později. Stal se tak jediným ze čtyř amerických zběhů, kteří se ze země dostali. Ostatní tam podle BBC nejspíš zemřeli.

V Japonsku se Jenkins vzdal americké armádě. Vojenský soud ho poslal na necelý měsíc za mříže. V roce 2005 navštívil svou rodinu v Severní Karolíně: „Jsem opravdu šťastný, že po 40 letech můžu navštívit svou matku a rodinu v Americe, ale zůstanu tady jen týden. Pak se vrátím zpět do Japonska, na Sado, abych žil s mou drahou manželkou a její rodinou.“

Právě na ostrově Sado Jenkins taky zemřel. Pracoval tam jako vítač v parku. Za celou dobu si podle BBC kvůli dlouhé izolaci nezvykl na moderní svět. Třeba se nikdy nedotkl počítače a divil se počtu žen sloužících v armádě nebo černošským policistům.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme