Americký voják souzený v případu vraždy Iráčanky dostal 27 měsíců

Další americký voják půjde do vězení za vraždu čtyřčlenné irácké rodiny. Vojenský soud teď poslal za mříže 20letého Bryana Howarda. Tomu hrozil trest smrti, vzhledem k jeho omezené účasti na zločinu ale dostal jen 27 měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Foto: AFP

Howard doznal svou vinu na spolčení s cílem bránit průchodu spravedlnosti a přiznal svou spoluvinu po činu. Obvinění ze znásilnění a vraždy proti Howardovi byla zamítnuta s poukazem na jeho omezenou roli v uvedených zločinech.

Případ, kdy se pětice vojáků vloupala do domu v Mahmúdíja asi 30 kilometrů jižně od Bagdádu, znásilnila čtrnáctiletou dívku a pak ji i s rodinou zabila, se stal společně s masakrem 24 lidí v Hadíse nejhorším zločinem amerických vojáků na iráckých civilistech.

Dva obviněné, 23letého Jamese Bakera a seržanta Paula Corteze, už soud poslal na 90, respektive 100 let do vězení. Zbývajícím dvěma pachatelům, Steevu Greenovi a Jesse Spielmanovi, stále ještě hrozí trest smrti. Všech pět vojákům patřilo k elitní 101. výsadkové divizi s domovskou základnou ve Fort Campbell.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme