Americký vojenský tribunál odsoudil velitele za vraždy afghánských civilistů

Americký velitel jednotky byl odsouzený za válečné zločiny v Afghánistánu. Seržant Calvin Gibbs nabádal své podřízené, aby zabíjeli neozbrojené Afghánce. Sám se na jejich vraždách podílel. Vojenský soud ho poslal doživotně do vězení s možnoszí podmínečného propuštění po 8 a půl letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci hlídají jednu z provincií na východě  Afghánistánu

Američtí vojáci hlídají jednu z provincií na východě Afghánistánu | Zdroj: Reuters

Šestadvacetiletý Calvin Gibbs se v hodnosti velitele zvláštního komanda podle rozsudku podílel na vraždách nevinných civilistů. Z těl obětí si odřezával prsty jako válečné suvenýry.

U těl zavražděných Afghánců aranžovali vojáci Gibbsovy čety na jeho pokyn zbraně, aby mrtví vypadali, že na americké vojáky stříleli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní kaplan armády České republiky Jan Kozler byl hostem Světa o druhé na Rádiu Česko

Někteří z Gibbsových podřízených byli za vraždy odsouzení k dlouholetým žalářům a dva proti Gibbsovi svědčili.

Odsouzen byl i voják, který na případ upozornil. Armáda ale nic nepodnikla, a protože se seržanta bál, tak se na vraždách podílel. Adam Winfield si tak odsedí tři roky.

BBC přinesla záznam Winfieldovi výpovědi, který vyšetřovateli řekl, že Gibbs mluvil o jakémsi ‚týmu zabijáků‘ a že byl odhodlaný zabíjet jen tak pro zábavu všechny, bez ohledu na to, zda jsou to nepřátelé nebo civilisté.

Krvežíznivý vůdce

Dva z Gibbsova ‚týmu‘ seržanta popsali jako impozantního a krvežíznivého vůdce. „Ty sklony asi mají odhalit odborníci,“ míní Jan Kozler, hlavní kaplan Armády České republiky.

„K údělu vojáka nepatří jen takové to klišé o nasazení vlastního života. On sám musí každý den vynaložit ohromné úsilí, aby si udržel svojí vlastní identitu. Musí si neustále opakovat, proč tam je, jaký má mandát, co je cílem jeho služby a koho a co vlastně reprezentuje. To je obrovské vypětí a je možné, že se někdy stane, že v tomto selže,“ říká Kozler.

Vít Pohanka, Helena Berková, Ondřej Bouda, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme