Americký vrah měl problémy s psaním a počítáním, stejně ho popravili

V americkém Texasu byl popraven zaostalý vrah Marvin Wilson s IQ 61. Stalo se tak i přes to, že smrtící injekce pro duševně zaostalé osoby americký nejvyšší soud už v minulosti zakázal. Proti Wilsonově popravě se proto postavil i někdejší americký prezident Jimmy Carter.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení

Vězení | Foto: Free Digital Photos

Případ budil u veřejnosti emoce. Popravu Marvina Wilsona se ale nakonec nepodařilo odvrátit ani právníkům, ani organizaci Amnesty International.

„Tuhle popravu mentálně zaostalého muže považujeme za naprosto zavrženíhodnou a také protiprávní. Jsme hodně zklamaní z toho, že texaská komise pro udílení milostí a také nejvyšší soud nakonec odmítly v tomhle případě zakročit, i když mimo jiné i naše organizace na ně apelovala,“ říká Martina Pařízková z Amnesty International.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Pařízková z Amnesty International ve vysílání Odpoledního Radiožurnálu

Americký nejvyšší soud v roce 2002 popravy mentálně zaostalých lidí zakázal. „Zároveň nechal určitou volnost jednotlivým státům k tomu, aby s tímhle pravidlem nakládaly,“ připomíná Pařízková.

Texaský trestní soud proto podle ní míru retardace Marvina Wilsona sám posoudil pomocí souboru specifických otázek. Ty ale podle Pařízkové odsoudila spousta odborníků, a proto si stojí za tím, že byla poprava protiprávní.

„Naše organizace společně s dalšími už dlouhou dobu bojuje za to, aby k takovýmhle popravám nedocházelo, aby všechny státy od trestu smrti obecně ustoupily,“ říká a doufá, že případ vyvolá další odezvu veřejnosti a organizaci se nakonec podaří zrušení trestu smrti prosadit.

Lubica Bergmanová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme