Americký vyslanec vyzývá ke klidu na Blízkém východě

Americký vyslanec pro Blízký východ William Burns vyzval v Jeruzalémě židovský stát, aby zmírnil vojenské akce proti Palestincům. Ti podle něho na oplátku musí podniknout rozhodné kroky k ukončení teroristických útoků proti Izraeli. Jinak blízkovýchodní mírový plán směřující k ustavení samostatného palestinského státu nemá naději na úspěch, řekl Burns. Izraelská vláda reagovala prohlášením, že nebude měnit charakter svých vojenských operací, dokud se palestinská samospráva nevypořádá s teroristy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wiliam Burns na misi na Blízkém východě | Zdroj: ČTK

Izraelský premiér Ariel Šaron, který se s Burnsem sešel pozdě večer, rozhodně vyloučil možnost uzavření příměří s palestinskými radikálními skupinami a vyzval ke zničení jejich infrastruktury. Izraelský ministr zahraničí Šalom zase zopakoval stanovisko Jeruzaléma, že se Palestinci musí vzdát svého požadavku na návrat asi čtyř milionů uprchlíků a jejich potomků. Burnsova jednání v Izraeli mají připravit půdu pro návštěvu amerického ministra zahraničí Colina Powella na Blízkém východě, plánovanou na příští týden.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme