Americký zbrojní plán Rusko stále odmítá

Delegace amerických zbrojních odborníků nepřesvědčila ruskou stranu o prospěšnosti budování národní raketové obrany Spojených států. Mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Jakovenko k dosavadním rozhovorům, které v ruské metropoli vede americká delegace, uvedl, že argumenty ve prospěch národní protiraketové obrany ruskou stranu nepřesvědčily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové delegace amerických zbrojních odborníků nepředložili žádné pádné argumenty, které by svědčily pro to, aby Spojené státy viděly jiná řešení bezpečnosti, než jaká jsme budovali po třicet let, konstatoval představitel ministerstva. Konzultace, které jsou prvním přímým jednáním Spojených států a Ruska o strategické stabilitě od nástupu prezidenta George Bushe do úřadu, budou ale podle Jakovenka pokračovat, a to už při návštěvě šéfa ruské diplomacie Igora Ivanova ve Spojených státech 18.května.

Rusko nesouhlasí s tezí prezidenta George Bushe, že smlouva o omezení protiraketové obrany z roku 1972 je zastaralá a musí být zrušena. Moskva, stejně jako Peking, tvrdí, že smlouva byla po celá desetiletí efektivní základnou pro odzbrojení. Šéf americké delegace, náměstek ministra obrany Paulm Wolfowitz se před odletem z Moskvy sejde pravděpodobně ještě s ruským ministrem obrany Sergejem Ivanovem.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme