Americkým učitelům došla trpělivost s mobily žáků

Také nevíte, jestli povolit vaší ratolesti nosit mobilní telefon do školy nebo třeba i do školky. Tak vězte, že v Americe už je to tak velký problém, že se řeší zákonem a hrozí kolem něj i soudní procesy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída

školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Zatím největší válka kolem mobilních telefonů se rozpoutala asi v New Yorku. Na jedné straně jsou učitelé se starostou Bloombergem v zádech a v druhém nesmiřitelném táboře děti, jejich rodiče, a jak jinak v Americe, s právníky v zádech. Učitelům na mnoha amerických školách došla trpělivost z neustálého vyzvánění mobilů při hodinách, a tak si vymohli zákaz mobilů ve školách. Americké ministerstvo se přitom opřelo o zákon z roku 1987, který dětem zakazuje nosit do státních a veřejných škol elektronické hry a další zařízení.

Na některých školách v New Yorku a v dalších oblastech to teď dokonce vypadá jak v salónech na dávném divokém západě. Děti i návštěvníci školy musejí na zvláštním místě odkládat mobily stejně jako dříve kovbojové své pistole. Stalo se mi to mimochodem i při reportáži na střední škole tady ve Washingtonu.

Rodiče však zahájili ofenzívu. Prostě chtějí být s dětmi ve styku, vědět jaké právě dostávají známky, kdy plánují vrátit se domů nebo prostě jen mít jistotu, že kdykoliv mohou být se svými dětmi ve spojení. A děti si už život bez mobilů představit nedokážou vůbec. Celý případ teď začali řešit právníci a dokonce senátoři.

Podle některých kritiků si za to z části Američané mohou sami. Nepoužívají a někteří dokonce ani neznají textové zprávy, které lze posílat diskrétně a při vypnutém zvonění tím nikoho nerušíte. Telefonování je ale v Americe daleko levnější než v Evropě a Američany nenapadne ztrácet čas otravným datováním písmenek, když si prostě můžete zavolat. A tak se spor o mobily ve škole vyhrocuje a jednou se může dostat i k Nejvyššímu soudu.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme