Američtí agenti zřejmě sledovali Ládinův dům od září loňského roku

Usáma bin Ládin je mrtev. Při nedělní operaci nedaleko pákistánského Islámábádu jej zabilo speciální americké komando. O tom, že obří a opevněné sídlo ve městě Abbottabad, asi 50 km od hlavního města Islamabádu, patří bin Ládinovi, se spekulovalo už od roku 2005, kdy bylo postaveno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům, kde se skrýval Usáma bin Ládin | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Informace o tom, že se tam s několika ženami a dětmi nejhledanější muž světa opravdu skrývá, byly k dispozici od září roku 2010. Od té doby agenti CIA zřejmě sledovali nejen dům, ale i například bin Ládinova důvěrníka a kurýra a když nabyli jistotu, že bin Ládin v domě skutečně je, zaútočili.

Původně se očekávalo, že se bin Ládin ukrývá v kmenových územích na hranicích mezi Pákistánem a Afghánistánem. Nakonec sídlil jen 50 kilometrů od hlavního města, kde sídlí vojenská akademie, posádky tří pluků pákistánské armády, tisíce vojáků a je v něm mnoho armádních budov. Bin Ládinovo sídlo stojí ve čtvrti, kde žijí především penzionovaní vojáci.

Není ještě známo, zda se na akci podílela pákistánská strana. Na jedné straně bylo řečeno, že se na akci podílela pákistánská tajná služba ISI, na druhé straně ale američtí představitelé uvedli, že o operaci nebyla informována žádná země, natož Pákistán.

Prezident Barack Obama pákistánskému protějšku Asifu Alí Zardárímu telefonoval až po akci. Američané dlouho vyzývali pákistánské tajné služby ke spolupráci, nakonec Ládina zabili sami na území Pákistánu.

Vladimír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme