Američtí černoši demonstrovali proti rasovým předsudkům

Afroameričané demonstrovali ve Washingtonu za svá práva a proti předsudkům většinové společnosti. Už od časného sobotního rána probíhaly v centru Washingtonu nejrůznější akce, projevy černošských vůdců počínaje, přes koncerty až po diskuse o tom, jak bojovat proti rasovým, etnickým a náboženským stereotypům, které Američany rozdělují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posluchači Louise Farrakhana před Capitolem | Foto: Miroslav Konvalina

Demonstrace naproti Lincolnovu památníku, místu, odkud v roce 1963 o svém snu promlouval Martin Luther King, se zúčastnilo několik set tisíc lidí. Do Washingtonu přivezlo nespokojené Afroameričany na 3 tisíce autobusů a stovky osobních vozů. Ne všude byl ale zájem účastnit se na akci, která vzbudí rozruch, ale nic se pak nezmění.

Lidé si v sobotu připomněli 10. výročí pochodu milionu černošských mužů na Washington, 40. výročí zavraždění bojovníka za lidská práva Malcolma X a 50 let od chvíle, kdy černošská švadlena Rosa Parksová v Alabamě neuvolnila místo bělochovi v autobusu a nechala se zatknout.

Konala se také jen pár dní poté, co zemřela Vivian Malone Jonesová, jedna ze dvou Afroameričanek, které se odvážily před 42 lety přihlásit na bělošskou universitu.

Po hurikánu Katrina Amerika viděla, že existují propastné rozdíly mezi tím, jak tady žijí černoši a ostatní. Policejní brutalita v New Orleansu tento týden, kdy bílí policisté zbili černocha, rozhořčení Afroameričanů jen zvýšila.

Mluvčí amerických černošských muslimů Louis Farrakhan měl tady v minulých dnech řadu setkání s novináři, při kterých řekl, že mu jde o sjednocení černých Američanů, tak aby mohli společně bojovat proti chudobě, policejní brutalitě, věznění černochů a za lepší školy.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme