Američtí civilní piloti budou létat ozbrojeni

Američtí piloti začínají nosit pistole. Ve Spojených státech končí výcvik, který první piloty naučil, jak bezpečně používat střelné zbraně na palubě letounů. Nošení zbraní posádkami letadel umožnilo loni v listopadu kontroverzní rozhodnutí Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kokpit dopravního letounu | Foto: Jan Rosenauer

Už tuto neděli může nastoupit prvních 50 pilotů na palubu letadel komerčních spojů s poloautomatickými pistolemi za pasem. Kromě zesílené výztuže kabiny je tak bude chránit také střelná zbraň. Odpůrci tohoto postupu ale namítají, že v ohromné výšce může přestřelka s případnými teroristy skončit katastrofou.

V sobotu skončí první týdenní tvrdý tréninkový program pilotů, který má zaručit, aby se nic tak hrozného nestalo. Výcvik není pro každého, piloti se učí zápasit i střílet a dva z nich už z kurzů předčasně odešli. Zájemci museli projít psychologickými testy, které měly odhalit, zda jsou v případě napadení schopni protivníka zabít.

Úřad pro bezpečnost v letecké dopravě pak měl za úkol vypracovat způsob kontroly, jak piloti přesně označený typy zbraně na palubu přinesou. Zbraň by měla brzy nosit polovina z 75 tisíc americkým komerčních pilotů.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme