Američtí demokraté hlasují v posledním kole prezidentských primárek

Dnes volí američtí demokraté v posledním kole prezidentských primárek. Hlasovat se bude ve dvou státech - v Jižní Dakotě vedla podle posledních průzkumů Hillary Clintonová, v Montaně naopak Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Hillary Clintonové v Jižní Dakotě | Foto: AFP

Senátor Barack Obama dává najevo, že se cítí demokratickým kandidátem. Soustřeďuje svou pozornost a výpady na republikána Johna McCaina. Ten podle něj kandiduje, aby vládl jako prezident Bush ve třetím volebním období.

Vůči manželce bývalého prezidenta vystupuje Obama jako velkorysý vítěz. Prokázala prý vynikající služby veřejnosti a v listopadu, až půjde v boji mezi demokraty a republikány o Bílý dům opravdu do tuhého, budou prý pracovat společně.

Hillary Clintonová zase nepřestává zdůrazňovat, že získává víc hlasů řadových demokratů, což je ovšem problematické tvrzení, založené na jednostranném výkladu dosavadních výsledků primárek. To neříkají jenom příznivci Baracka Obamy, ale i převážná část komentátorů.

"Vzhledem k počtu demokratických delegátů, které má Obama na své straně, je těžké věřit, že by mu vítězství mohla Clintonová ještě upřít," řekl například televizi agentury AP demokratický stratég Peter Fenn.

Předvolební matematika mluví ve prospěch senátora Obamy. K tomu, aby získal podporu potřebného počtu 2118 volitelů, mu scházejí hlasy asi 50 z nich. Hillary Clintonová by jich musela získat ještě 200.

Vzhledem k tomu, že se superdelegáti - kongresmani a význační členové demokratické strany - přiklánějí stále víc na stranu Baracka Obamy, je to už podle komentátorů čistě teoretická možnost. Obama by podle nich musel udělat nějakou velmi závažnou chybu, nebo by se v jeho minulosti musela najít nějaká temná skvrna, která by ho z boje o prezidentský úřad vyřadila.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme