Američtí demokraté připouštějí prohru v listopadových Kongresových volbách

Američtí republikáni mají šanci získat většinu ve Sněmovně reprezentantů. V rozhovoru pro stanici NBC to prohlásil mluvčí a jeden z nejbližších poradců prezidenta Robert Gibbs. Američané budou v listopadu volit všechny členy Sněmovny reprezentantů a víc než třetinu senátorů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kongres

Washingtonský Kongres | Foto: Vojtěch Pohanka

„Než nastoupil prezident do úřadu, propadala se ekonomika o šest procent ročně, teď o tři procenta roste,“ obhajoval Robert Gibbs ekonomickou politiku současné vlády. Připustil ale, že skoro desetiprocentní nezaměstnanost je pořád příliš veliká a popularita vlády stále klesá.

S tím, jak si Barack Obama vede v úřadu, není podle různých průzkumů spokojená už ani polovina Američanů. Demokraté proto očekávají, že se to odrazí i na výsledcích listopadových voleb.

Ve Sněmovně reprezentantů, kde se zatím těší výrazné většině, mohou přijít o desítky ze 435 křesel a republikáni mají velkou naději získat většinu. To pak může snížit šance prezidenta Obamy prosazovat legislativu a celkově oslabit jeho zatím těžko otřesitelnou pozici.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme