Indiáni protestovali před Bílým domem proti Bidenově politice, chtějí zastavit ropovod z Kanady

Stále více Američanů si místo Kolumbova dne připomíná Den domorodých obyvatel. Poprvé v historii to v oficiálním prohlášení udělal také prezident USA. Přesto se u Bílého domu sešli právě američtí indiáni, přišli demonstrovat proti politice Joea Bidena. Zahájili tak týden protestů proti fosilnímu průmyslu a požadovali zastavení nového ropovodu číslo 3, ochranu pitné vody a vyhlášení stavu klimatické nouze. Nechali se kvůli tomu i zatknout.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí Indiáni protestují proti fosilnímu průmyslu před Bílým domem

Američtí Indiáni protestují proti fosilnímu průmyslu před Bílým domem | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Před Bílým domem vládne emotivní atmosféra. Domorodí Američané zpívají své tradiční písně a vyzývají prezidenta, ať chrání jejich území a vodu a zakročí proti fosilnímu průmyslu. Policie je nabádá, aby vyklidili prostor, za chvíli prý začne zatýkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Washingtonu. Jan Kaliba natáčel na zahájení týdnu protestů proti fosilnímu průmyslu

„Uvědomte si, že stojíte na půdě, která nám byla ukradena,“ reagují někteří a demonstrace pokračují.

„Když nedávno zahájil provoz ropovod číslo 3, tak jsem se cítila strašně, brečela jsem. Bojovala jsem proti tomu, dokonce mám za to zápis v trestním rejstříku. Proto se dnes zatknout nenechám, ale nakonec to stejně přijde,“ říká pro Radiožurnál Julie.

„Ta stavba má dopad na nás na všechny, žijeme po proudu Mississippi od toho ropovodu. Chceme čistou vodu – a aby těžební průmysl zmizel z domorodých území,“ dodává příslušnice národa Lakotů, která přijela až z Jižní Dakoty.

Zhruba polovina území státu Oklahoma je dál indiánskou rezervací, rozhodl Nejvyšší soud

Číst článek

Stejně jako mladík, který se představuje přezdívkou Dragon. „Fosilní průmysl se jednou vyčerpá tak jako tak. Ale my chceme být schopní zastavit ho ještě předtím. Spalování fosilních paliv ovlivní ještě spoustu generací. Přijel jsem, aby bylo slyšet, jak smýšlí můj národ,“ vysvětluje částečně Lakota, částečně Komanč.

Zásadní je podle Dragona jedno: čistá voda a čistý vzduch pro potomky.

„Mají na ně právo. A nejen oni, všichni lidi. Pro nás je to ale přímé ohrožení, protože je jen otázkou času, kdy na našem území dojde k další havárii ropovodu, což bude katastrofa, která zničí naši vodu,“ obává se.

Prázdné gesto

V Americe hojně slavenému Kolumbovu dni patří letos významné prvenství. Joe Biden jako první prezident Spojených států oficiálně uznal 11. říjen jako Den domorodců. Někteří z místních to oceňují, jiní alespoň částečně.

‚Je to zrada.‘ Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí aktivisté

Číst článek

Mara z národa Umatilla z Oregonu ale říká, že pro ni to nic neznamená. „Je to prázdné gesto. Není podpořené žádným činem,“ podotýká.

Indiánská demonstrace byla první z pětidílné série a zahájila ve Washingtonu týden protestů proti fosilnímu průmyslu.

Akci podporuje i víc než 330 předních vědců, kteří prezidentu Bidenovi napsali, že jsou zhrozeni svými daty o postupu klimatické krize a už prý na ni nemohou dál jen klidně upozorňovat.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme