Američtí kandidáti na prezidenta se střetli v první televizní debatě

Ekonomika a zahraniční politika - to byla hlavní témata první televizní debaty amerických kandidátů na prezidenta. Republikán John McCain a demokrat Barack Obama se sice přeli hlavně o tom, co s americkou ekonomikou, ale v oblasti zahraniční politiky se shodli například v tom, že se Rusko chová jako autoritářský režim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a John McCain | Foto: United States Senate

Demokrat Barack Obama nazval současnou krizi na finančních trzích konečným verdiktem nad osmiletou vládou republikánů, kteří za ni podle něj nesou zodpovědnost.

"Musíme si klást v prvé řadě otázku, jak jsme se do téhle situace dostali," útočil Barack Obama v souvislosti se špatným stavem americké ekonomiky. On sám podle svých slov upozorňoval na nebezpečí pramenící z nezodpovědného chování bankovních institucí už loni.

"Já jsem také varoval před chováním hypotečních společností jako Fanny Mae Freddie Mac, které musela zachraňovat americká vláda," oponoval John McCain.

Oba kandidáti se nicméně shodli, že nějaký plán na pomoc finančním trhům musí americká vláda spolu s Kongresem přijmout. Jeho konečná podoba se ale musí podle nich teprve dojednat a to co nejrychleji.

V oblasti zahraniční politiky se oba kandidáti podle očekávání střetli kvůli Iráku - John McCain je odhodlaný v zemi nechat vojáky tak dlouho, jak bude třeba, Obama má plán na jejich postupné stažení. Shodli se ale v tom, že staronovou hrozbu pro Ameriku začíná představovat Rusko.

"Putin se cítí mocný kvůli petrodolarům," uvedl mimo jiné demokrat Barack Obama. Republikán John McCain mluvil o tom, že ruskou vládu vedou aparátčíci z KGB a obvinil svého demokratického soupeře, že je ve vztahu k Rusku naivní.

Oba kandidáti si ale v souvislosti s nedávnou ruskou invazí do Gruzie myslí, že by Gruzie a Ukrajina měly mít možnost vstoupit do NATO. Právě kandidatura těchto dvou zemí je přitom trnem v oku Rusku a problém s ní mají i mnohé evropské členské země NATO.

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme