Američtí kritici protiraketové obrany zpochybňují její funkčnost

Americký radar plánovaný v Česku má příliš krátký dosah. Nedokázal by proto účinně navádět střely na rakety vypuštěné z Íránu. Tvrdí to známý kritik americké protiraketové obrany Philip Coyle, bývalý vedoucí testování v Pentagonu. Slovo dostal na výroční konferenci, kterou pořádá americká protiraketová agentura MDA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Interceptor

Raketa Interceptor | Foto: US Missile Defense

Philip Coyle dává své skeptické názory hlasitě najevo už docela dlouho. Tentokrát je ale mohl bývalý ředitel testování v Pentagonu přednést přímo před lidmi, kteří za protiraketovou obranu Spojených států zodpovídají: "Protirakety, které mají být rozmístěné v Polsku, budou k Íránu o hodně blíž, než jsou protirakety na Aljašce a v Kalifornii vzdálené od Severní Koreje. To znamená, že čas na reakci a jejich vypuštění bude o hodně kratší, než by tomu bylo v případě útoku ze Severní Koreje. Říká Philip Coyle. Taková krátká doba na reakci se nikdy nezkoušela, představuje tedy problém, který se musí vyřešit testováním."

"Kratší doba na reakci je sama dost stresující, i kdyby radar plánovaný v Česku měl dostatečný dosah, aby rozpoznal íránskou raketu hned poté, co se dostane na horizont. Jenže nedávná technická analýza naznačuje, že dosah radaru je příliš krátký na to, aby mohl poskytnout dostatečné údaje o raketách vypuštěných z Íránu," pokračuje Philip Coyle.

Skeptická je i demokratická členka Sněmovny reprezentantů Ellen Tauscherová. Váhu jejím názorům dodává funkce předsedkyně vlivného výboru pro vojenský rozpočet: "Víme, že protiraketové střely odpalované ze země nebyly řádně vyzkoušené."

Ve finančním roce 2008 se nekonal žádný test. Zdržení vedla k tomu, že se kancelář Pentagonu pro testování a vyhodnocení ptala, jestli jsme vůbec bezpečnější, než dřív. Poslankyně Tauscherová navíc upozorňuje:" Zatímco je Írán na hony vzdálený vývoje mezikontinentálních raket dlouhého doletu, má už teď největší arsenál balistických raket středního a krátkého doletu na Blízkém východě. Ty jsou schopné zasáhnout naše vojenské síly a spojence v celém regionu. A víte co? Protiraketové střely navržené k rozmístění v Polsku by měly malou, nebo vůbec žádnou schopnost obrany před existující íránskou hrozbou raketami středního a krátkého doletu," domnívá se Tauscherová.

"Protiraketová obrana nemůže být jako některá druhá manželství: vítězství naděje nad zkušeností," uvádí Ellen Tauscherová. Je třeba zdůraznit, že to říká jako poslankyně a ne zástupkyně vlády. Ale skutečnost, že je kandidátkou na náměstkyni ministryně zahraničí napovídá, že její názory budou mít zřejmě ve Washingtonu nyní větší váhu, než za prezidenta Bushe.

Kritik americké protiraketové obrany Philip Coyle:

Ellen Tauscherová: americká skeptička o radaru v Česku a základně v Polsku:

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme