Američtí piloti jsou prý nuceni brát nebezpečné léky

Vedení amerického vojenského letectva údajně nutí své piloty užívat amfetamin. Tvrdí to právník jednoho ze dvou pilotů, kteří loni v Afghánistánu omylem bombardovali stanoviště kanadských vojáků a čtyři z nich připravili o život. Léky obsahující amfetamin mohou snižovat schopnost úsudku, a proto se nedoporučují lidem pracujícím s těžkou technikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký letoun F-14 Tomcat | Zdroj: ČTK

Piloti Harry Schmidt a William Umbach v dubnu minulého roku omylem odpálili laserem naváděnou střelu na stanoviště kanadských vojáků v Afghánistánu. Armádní vyšetřovatelé dospěli k závěru, že za neštěstí nesou odpovědnost, neboť zanedbali standardní postupy. O tom, zda budou postaveni před vojenský soud, se rozhodne 13. ledna.

Právník Williama Umbacha však míní argumentovat tím, že vojenské letectvo běžně vyvíjí na piloty nátlak, aby před bojovými lety brali amfetamin. Nadřízení prý dokonce brání pilotům létat, pokud si tablety odmítnou vzít. Mluvčí vojenského letectva připustila, že lék se používá jako prostředek na překonání únavy. Zdůraznila však, že letci ho užívají dobrovolně.

Marika Táborská, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme