Američtí poslanci schválili nové protiruské sankce. Odpověď musí být tvrdá, zní z Moskvy

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v úterý nové sankce vůči Rusku a také Íránu i Severní Koreji. Opatření musí ještě odsouhlasit Senát a podepsat prezident Donald Trump. Ten zatím váhá, napsala agentura Reuters.

Washington (Aktualizováno: 8:03 26. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Návrh zákona zavádějící nové sankce vůči trojici zemí přijala Sněmovna reprezentantů naprostou většinou hlasů. Podpořilo ho podle CNN 419 poslanců, proti byli tři. Návrh tak získal podporu i republikánských spolustraníků amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Prezident má přitom k opatření výhrady a podle vyjádření Bílého domu se ještě nerozhodl, zda návrh zákona podepíše.

Trump jednal s Putinem v Hamburku hned dvakrát. U druhé schůzky byl jen ruský tlumočník

Číst článek

Vadí mu, že by podle nových pravidel musel žádat o povolení Kongresu, pokud by chtěl v budoucnu sankce snížit.

Nyní se bude návrhem zabývat Senát, zatím ale není jasné kdy. Osud sankcí v Senátu je podle agentury Reuters nejistý, ačkoli touto komorou již dříve bez problémů prošel obdobný návrh.

Podle Konstatina Kosačeva, člena horní komory ruské Dumy by mělo Rusko připravit „bolestivou odpověď“, informovala agentura Reuters. Dodal, že očekává další zhoršení vzájemných vztahů.

Nezamýšlené důsledky

Nové protiruské sankce mají být namířeny na jedince a firmy spojené s údajnými pokusy ovlivnit americké prezidentské volby. Evropská komise pak v sobotu také varovala americký Kongres před přijetím nových sankcí proti Rusku a vyzvala Washington, aby zamýšlené kroky koordinoval s partnery ze skupiny velkých ekonomik G7.

Brusel se obává, že další sankce by mohly mít „široké" a „nezamýšlené důsledky" na Evropskou unii, zejména na její energetiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme