Američtí poslanci vyzvali Tokio k omluvě

Americká Sněmovna reprezentantů vyzvala japonskou vládu, aby se oficiálně omluvila za to, že za druhé světové válku nutila tisíce žen k prostituci. Schválená rezoluce požaduje, aby Japonsko přijalo historickou odpovědnost a poskytlo jim morální satisfakci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Předseda zahraničního výboru sněmovny Tom Lantos kritizoval snahy japonských představitelů popírat zodpovědnost Říše vycházejícího slunce za otroctví žen. Je to reakce na snahy tvrdit, že poskytovaly japonským vojákům sexuální služby dobrovolně. Američané se s těmito oběťmi fašistického režimu setkávali při osvobozování východoasijských zemí.

Podle historiků Japonci systematicky a plánovaně nutili sloužit pro potěšení vojáků říše na 200 tisíc žen z Koreji, Číny a dalších asijských zemí. Americká sněmovna reprezentantů přijala rezoluci i přes námitky kritiků, že to může vnést napětí do japonsko amerických vztahů.

Japonský premiér Šinzó Abe už nad touto rezolucí vyjádřil politování. "Rezoluce je politováníhodná... Vysvětlil jsem své názory a reakci japonské vlády na tuto záležitost již při své dubnové návštěvě USA," informoval Abe novináře. "Minulé století bylo svědkem mnohého porušování lidských práv. Japonsko chce přispět k tomu, aby 21. století bylo takovýchto násilností ušetřeno."

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme