Američtí republikáni brání výzvědný program Národní bezpečnostní agentury

Dva republikánští kongresmani obhajovali výzvědný program amerických tajných služeb. Špionážní praktiky agentur narazili na velký odpor Evropanů poté, co se k nim dostaly informace o odposleších milionů telefonických konverzací a dokonce sledování mobilu německé kancléřky Angely Merkelové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers

Předseda výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers | Zdroj: Reuters

Předseda výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers uvedl, že hněv Evropanů je výsledkem nedorozumění.

Například to, že Národní bezpečnostní služba odposlouchávala 70 milionů telefonických konverzací Francouzů, je podle Rogerse naprostá lež. Monitorování hovorů se údajně týkalo pouze protiteroristického programu a nemělo nic společného s řadovými občany Francie.

„Kdyby Francouzi věděli, o co přesně jde, nadšeně by tleskali a bouchali šampaňské. Program je správný. Udržuje Francii v bezpečí. Zajišťuje bezpečnost Spojených států a také bezpečnost našich evropských partnerů,“ uvedl Mike Rogers pro americkou zpravodajskou stanici CNN.

V podobném duchu se vyjádřil také kongresman Peter King. Prezident Barack Obama by se měl podle něj přestat omlouvat.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme