Američtí senátoři chtějí od Donalda Trumpa nahrávky rozhovorů s exšéfem FBI, pokud ovšem existují

Americký prezident Donald Trump by měl vydat nahrávky schůzek s bývalým šéfem FBI. Vyzval ho k tomu šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer společně s republikánským senátorem Lindsey Grahamem. Podle senátorů by jejich zničení bylo porušením zákona. Pokud si Trump existenci záznamů vymyslel, měl by se podle senátorů veřejnosti omluvit za šíření zavádějících informací.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald J. Trump | Zdroj: Reuters

Prezident Trump minulý týden na Twitteru naznačil, že existují záznamy rozhovorů s dnes už bývalým šéfem úřadu FBI Jamesem Comeym, kterého by ho mohly diskreditovat. Na přímý dotaz novinářů ale jejich existenci odmítl potvrdit.

„Prezident by je měl okamžitě předat. Jejich zničení by bylo porušením zákona," řekl Schumer v rozhovoru s televizí CNN o nahrávkách.

„A jestli žádné nahrávky neexistují, měl by se za zavádějící informace omluvit jak Comeymu, tak americkému lidu," poznamenal.

Graham pak v televizi NBC označil Trumpův tweet o tom, že Comey by měl doufat, že neexistují žádné nahrávky jejich společných rozhovorů, za nevhodný. Chce také, aby se prezident od případu distancoval a umožnil jeho řádné prošetření.

Existence nahrávek není jistá. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na příslušný dotaz novinářů řekl, že si není vědom toho, zda nějaké záznamy byly pořízeny. Sám Trump pak ještě minulý týden televizi Fox News odpověděl, že o záležitosti nesmí a nebude mluvit.

Donald Trump propustil ředitele FBI minulý týden. Mnozí demokraté si tento krok spojují s možnou snahou zhatit vyšetřování ruského vlivu na loňské prezidentské volby. Trump se hájí tím, že chtěl Comeyho odvolat už dřív. Nového šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování by měl prezident vybrat tento týden.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme