Američtí senátoři nejednotní v názorech na postup proti Iráku

Bez jednoznačné odpovědi jak postupovat proti Iráku skončilo dvoudenní slyšení zahraničního výboru amerického Senátu. Přítomní se shodli, že Irák vyrábí zbraně hromadného ničení, ale rozcházeli se v návrzích, jak situaci řešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manhattan | Foto: Milan Kopp

Odpůrci vojenské akce upozornili, že není jasná úpravu poměrů v Iráku po případném svržení režimu prezidenta Saddáma Husajna a případný chaos po jeho svržení by vyvolal obrovské problémy.

Zastánci vojenské akce naopak upozorňovali, že Husajn dostává čas k dalšímu zbrojení. Jako jeden z posledních vystoupil bývalý americký ministr obrany z dob Reaganovy administrativy Caspar Weinberger, který naléhal na rychlou vojenskou akci, i kdyby do ní měly jít Spojené státy samy bez spojenců.

Bezpečnostní poradce bývalého prezidenta Clintona Samuel Berger vybízel k obezřetnějšímu postupu. Spojené státy musejí vzít v úvahu dopad případného protiiráckého útoku na sousední státy, zjistit, se kterými spojenci mohou počítat, kdo bude v Iráku po Husajnovi vládnout a kolik peněz bude nová vláda potřebovat k obnově země, řekl Berger.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme