USA 0:1 Česko

Američtí senátoři se omluvili za lynčování

Americký Senát přijal deklaraci ve které vyjádřil politování nad tím, že v letech 1880 až 1968 nepřijal zákon proti lynčování, přestože k tomu měl více příležitostí. Za více než 80 let doplatilo na lynčování životem téměř 5000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlý Washington | Foto: Miroslav Konvalina

Mezi oběťmi jsou Italové, Židé, Hispánci, Asiaté, ale také ženy, i když v drtivé většině se útoky zaměřovaly na černochy. V americkém Kongresu bylo předloženo až 200 návrhů zákonů proti lynčování. Tuto legislativu podpořilo sedm prezidentů, některé dokonce schválila Sněmovna reprezentantů. Senát ale dlouhé roky zákony jeden po druhém odmítal.

Dnešní senátoři přiznali, že zákonodárci tehdy zradili Američany, přiznávají chybu a berou si ponaučení. Omluvu členů Kongresu sledovaly přímo ve Washingtonu stovky lidí, kteří jsou příbuzní obětí lynčování. Mezi nimi také jedenadevadesátiletý James Cameron, považovaný za jedinou žijící oběť lynčování.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme