Američtí senátoři v Kyjevě varovali před pokusem rozehnat demonstrace

Američtí senátoři John McCain a Chris Murphy jednali v Kyjevě s tamní opozicí a sešli se i s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Američtí politici dali najevo, že se obávají o další vývoj na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký senátor John McCain (vpravo) na proevropské demonstraci v Kyjevě. Vlevo opoziční politik a bývalý boxer Vitalij Kličko | Zdroj: Reuters

„Ukrajina učiní Evropu lepší a Evropa Ukrajinu,“ prohlásil senátor John McCain před zcela zaplněným náměstím Nezávislosti. „Ukrajinský lide, tohle je tvoje chvíle. Jde o budoucnost vaší země, o budoucnost, kterou si zasluhujete. Svobodný svět, Amerika i já jsme s vámi.“

Nečekaně se také obrátil k veteránům afghánské války a poděkoval jim za to, že se dobrovolně ujali role ochránců demonstrací.

Přehrát

00:00 / 00:00

O událostech na Ukrajině informuje přímo z Kyjeva zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Američtí senátoři varovali prezidenta Viktora Janukovyče před dalšími pokusy rozehnat protesty. Janukovyč se zítra chystá v Moskvě podepsat ekonomické dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov ujistil, že nejde o smlouvy vedoucí k členství v celní unii s Ruskem.

O Ukrajině by dnes měli jednat také ministři zahraničí Evropské unie a některé země Evropské unie podle zdrojů Českého rozhlasu uvažují o uvalení sankcí proti ukrajinské vládě.

Ministři dnes zřejmě potvrdí, že Ukrajina nemůže počítat s dalšími ústupky unie. Smlouvu o blízké politické a ekonomické spolupráci, kterou Janukovyč nakonec odmítl podepsat, měnit nehodlají. Na schůzku s ministry by měl dorazit také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Ukrajině sleduje Silvie Třeslínová

Očekává se, že ukrajinská opozice dnes oznámí, jak dlouho bude podporovat protesty, které se trvají už třetí týden. Je jasné, že minimálně to bude do zítřejšího dne.

Důležité bude, s čím přijedou ukrajinští představitelé z Moskvy, kde mají podepsat řadu ekonomických dohod a především jednat o lepších cenách plynu. Zatímco příznivci prezidenta Janukovyče to vnímají jak plusové body, opozice to bere jako další krok k celní unii.

Sankce EU proti Ukrajině by narušily jednání s východními státy. Česko by bylo zřejmě proti

Číst článek

Martin Dorazín, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme