Američtí turisté si stěžují na nekonkrétní informace o nebezpečí

Vláda ve Washingtonu varuje před zvýšeným rizikem teroristického útoku. Síť al-Káida se údajně chystá vyslat ozbrojené zabijáky na turisticky oblíbená místa. Spojené státy nespecifikovaly, kde přesně by mohlo k útokům dojít. Podle bezpečnostních zdrojů by ale mohlo jít o města ve Francii, Německu nebo Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda hlídkuje u Eiffelovy věže | Zdroj: ČTK

Spojené státy zdůrazňují, že je to vážné varování a nebezpečí je reálné. Objevila se ale kritika, že varování by mělo být konkrétnější. Mnozí američtí turisté si na nekonkrétní informace stěžují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Terorismus.mp3

Spojené státy zůstávají pro al-Káidu nepřítelem číslo jedna. Velká Británie, Francie a Německo jsou také považovány za nepřátele, protože mají své vojáky v Afghánistánu.

Lidé ze třech evropských zemích odjeli do Pákistánu, kde se cvičí na teroristické útoky. Z Německa odjelo na 70 lidí, třetina se už vrátila z výcviku zpátky a 20 Britů ještě ve výcvikových táborech zůstalo.

Člověk, který vyroste v Británii, a je pákistánského původu nebo jeho rodina, má britský pas a může cestovat po celém Schengenském prostoru, se v Británii vyzná natolik, že ho nikdo na první pohled nepokládá za typického atentátníka.

Jedním z důvodů, proč chce al-Káida útočit právě teď, jsou spekulace, že je al-Káida v hluboké defenzívě. V Afghánistánu a Pákistánu ji zastínil Tálibán. I na dalších bojištích má střídavé úspěchy. V Africe se spíše vyvíjí do zločinecké organizace, unášené turisty prodává za výkupné. Poslední úspěšný útok se al-Káidě podařil před 5 lety na londýnské metro a autobusy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák.mp3

Britské ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Německa a Francie. Jmenovalo i šest nádraží, ohrožena by měla být i královská rodina – především je zmiňován princ Harry, který sloužil vojenskou službu v Afghánistánu.

Francouzská vláda upozorňovala před nebezpečím ještě dříve, než vláda Spojených států. Ve Francii platí zvýšená ostražitost už několik týdnů. Bezpečnostní složky jsou v pohotovosti. O teroristickém nebezpečí se mluví už 14 dní.

Francouzské bezpečnostní složky mluví o třech možných oblastech, odkud hrozí nebezpečí – Francouzi, kteří sympatizují s islámem, teroristé, speciálně cvičení v Jemenu a Somálsku a zejména severoafrická větev al-Káidy v Magribu.

Zvýšená opatření se nacházejí u pařížských dominant – u katedrály Notre Damme, na Montmarteru, u Eiffelovy věže, která byla evakuovaná v uplynulých 10 dnech dvakrát.

Milan Kocourek, Jan Pokorný, Milan Slezák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme