Američtí turisté si stěžují na nekonkrétní informace o nebezpečí

Vláda ve Washingtonu varuje před zvýšeným rizikem teroristického útoku. Síť al-Káida se údajně chystá vyslat ozbrojené zabijáky na turisticky oblíbená místa. Spojené státy nespecifikovaly, kde přesně by mohlo k útokům dojít. Podle bezpečnostních zdrojů by ale mohlo jít o města ve Francii, Německu nebo Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda hlídkuje u Eiffelovy věže | Foto: ČTK/AP

Spojené státy zdůrazňují, že je to vážné varování a nebezpečí je reálné. Objevila se ale kritika, že varování by mělo být konkrétnější. Mnozí američtí turisté si na nekonkrétní informace stěžují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Terorismus.mp3

Spojené státy zůstávají pro al-Káidu nepřítelem číslo jedna. Velká Británie, Francie a Německo jsou také považovány za nepřátele, protože mají své vojáky v Afghánistánu.

Lidé ze třech evropských zemích odjeli do Pákistánu, kde se cvičí na teroristické útoky. Z Německa odjelo na 70 lidí, třetina se už vrátila z výcviku zpátky a 20 Britů ještě ve výcvikových táborech zůstalo.

Člověk, který vyroste v Británii, a je pákistánského původu nebo jeho rodina, má britský pas a může cestovat po celém Schengenském prostoru, se v Británii vyzná natolik, že ho nikdo na první pohled nepokládá za typického atentátníka.

Jedním z důvodů, proč chce al-Káida útočit právě teď, jsou spekulace, že je al-Káida v hluboké defenzívě. V Afghánistánu a Pákistánu ji zastínil Tálibán. I na dalších bojištích má střídavé úspěchy. V Africe se spíše vyvíjí do zločinecké organizace, unášené turisty prodává za výkupné. Poslední úspěšný útok se al-Káidě podařil před 5 lety na londýnské metro a autobusy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák.mp3

Britské ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Německa a Francie. Jmenovalo i šest nádraží, ohrožena by měla být i královská rodina – především je zmiňován princ Harry, který sloužil vojenskou službu v Afghánistánu.

Francouzská vláda upozorňovala před nebezpečím ještě dříve, než vláda Spojených států. Ve Francii platí zvýšená ostražitost už několik týdnů. Bezpečnostní složky jsou v pohotovosti. O teroristickém nebezpečí se mluví už 14 dní.

Francouzské bezpečnostní složky mluví o třech možných oblastech, odkud hrozí nebezpečí – Francouzi, kteří sympatizují s islámem, teroristé, speciálně cvičení v Jemenu a Somálsku a zejména severoafrická větev al-Káidy v Magribu.

Zvýšená opatření se nacházejí u pařížských dominant – u katedrály Notre Damme, na Montmarteru, u Eiffelovy věže, která byla evakuovaná v uplynulých 10 dnech dvakrát.

Milan Kocourek, Jan Pokorný, Milan Slezák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme