Američtí vědci podle úřadů definitivně potvrdili, že virus zika způsobuje mikrocefalii

Virus zika způsobuje vážné vrozené vady mozku u dětí. Potvrdili to experti amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí. Onemocnění se šíří hlavně v Jižní Americe a Karibiku. Experti varují ale i před možnými důsledky ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování krve na přítomnost viru zika | Zdroj: Reuters

Američtí vědci potvrdili podle Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) podezření, které panovalo měsíce - virus zika prokazatelně vede k mikrocefalii i dalším vážným neurologickým poruchám u dětí, jejichž matky během těhotenství prodělaly onemocnění.

Podle ředitele Centra pro prevenci a kontrolu nemocí Toma Friedena jde o bezprecedentní situaci, kdy jediné bodnutí komára může vést k vrozené poruše mozku.

Nová zjištění zvýší tlak na Kongres, který vláda požádala o vyčlenění téměř dvou miliard dolarů na boj s nebezpečným virem.

Američtí vědci se obávají, že onemocnění může mít větší dopad, než se předpokládalo. Virus už se šíří v Portoriku a mohl by se objevit v až třiceti amerických státech.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme