Američtí vědci varují před podceněním viru ptačí chřipky

Američtí vědci varují před možnými důsledky podcenění viru ptačí chřipky, který je nebezpečný pro člověka. Ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauci dokonce prohlásil, že pandemie v globálním měřítku je nevyhnutelná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus ptačí chřipky

Virus ptačí chřipky | Foto: Genome News Network

Američtí vědci se domnívají, že virus ptačí chřipky H5N1 je stále hrozivější, i když potenciální sílu pandemie je mimořádně obtížné odhadnout.

Tak jako v Evropě se američtí lékaři obávají, že by virus mohl zmutovat tak, že by se mohl začít snadno přenášet mezi lidmi.

Christopfer Kelly, mluvčí amerického vojenského patologického ústavu, jehož odborníci nedávno rekonstruovali virus smrtící španělské chřipky z roku 1918. českým novinářům řekl: "Myslím, že je důležité, aby se na problém viru ptačí chřipky lidí soustředili, věnovali tomu čas a měli se před výskytem viru na pozoru."

Američtí vědci připomínají, že poslední pandemie byla před 30 lety, a tak je nevyhnutelné, že se nějaká pandemie v budoucnosti objeví.

Podle Evropské unie je ale výskyt ptačí chřipky v Evropě zatím výlučně veterinární problém, který nepředstavuje hrozbu pro lidi. Evropská komise dnes proto důrazně varovala před panikou a připomněla, že virus H5N1 se na člověka přenáší jen velmi obtížně.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme