Američtí vojáci osvobodili kolegyni z iráckého zajetí

Americkým speciálním jednotkám na jihu Iráku se podařilo osvobodit zajatou příslušnici logistické jednotky Jessiku Lynchovou. Její identitu potvrdil Pentagon. Devatenáctiletá Lynchová byla zachráněna speciálními jednotkami Rangers a Navy Seals z nemocnice v Násiríji. Tam ji Iráčané drželi kvůli jejím zraněním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jessica Lynch | Foto: The United States Army

Jessica Lynchová patří k 507. zásobovacímu oddílu americké armády, který byl přepaden 23. března iráckou armádou v okolí jihoirácké Násiríje. Přitom padlo do zajetí celkem pět amerických vojáků. Záběry všech zajatců pak odvysílala irácká televize.

O dva dny později, 25. března, Iráčané nedaleko Násiríje zajali další dva Američany. Byli to piloti sestřeleného vrtulníku Apache.

Ve Spojených státech převládla po dramatickém osvobození této příslušnice logistické jednotky úleva. Příběh zachráněného devatenáctiletého děvčete dominuje americkému televiznímu zpravodajství posledních hodin.

Vojáci odnášejí osvobozenou Jessiku Lynchovou | Foto: ČTK/AP

Nesmírné štěstí a úlevu pociťují rodiče a bratr Jessiky Lynchové, kteří netušili, že je v zajetí a mysleli si, že je nezvěstná.

Městečko Palestine, odkud vojačka pochází, oslavovalo celou noc. Generál Peter Pace, zástupce předsedy sboru náčelníků štábů, ocenil společnou operaci jednotek Rangers, Navy Seals a letectva.

Americké ministerstvo obrany eviduje na seznamu válečných zajatců v Iráku celkem sedm svých vojáků, 15 dalších je vedeno jako nezvěstných.

Podle oficiálních informací v dosavadních bojích zemřelo 51 amerických a 27 britských vojáků. Irácká strana přesný počet svých padlých neuvádí. Odhaduje však, že zemřelo přes 650 civilistů a téměř 6 tisíc jich bylo zraněno.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme