Američtí vojáci postupují k centru Fallúdži

Více než 15 tisíc amerických vojáků a příslušníků iráckých vládních jednotek pokračuje v ofenzívě proti povstalcům ve Fallúdži. Podporují je vzdušné síly, tanky a dělostřelectvo. Irácké jednotky v noci po těžkých bojích pronikly na místní nádraží. Americká námořní pěchota už je údajně nedaleko od centra města, které stále zůstává v rukou vzbouřenců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká pěchota u Fallúdži

americká pěchota u Fallúdži | Zdroj: ČTK

Většina Fallúdži je pod neustálou silnou palbou amerického dělostřelectva i bombardérů. Místní obyvatelé tvrdí, že při americkém bombardování byla v centru města zničena nemocnice. Při útoku prý část zdravotnického personálu zahynula a další lidé byli zraněni.

Pozemní operace pokračovala ze všech směrů. Prakticky celé město se proměnilo v bojiště. Podle nočních zpráv obsadili příslušníci irácké národní gardy nádraží, kde by měli vystřídat americké vojáky. Americká námořní pěchota, která útočí na Fallúdžu západně od Bagdádu, údajně pronikla nejméně kilometr do města.

Americké tanky a obrněné transportéry bojují ve čtvrti Askari na severovýchodě města a snaží se postupovat do centra. V jižní části města se Američané snaží probít do čtvrti Džolan, kde je zabarikádována větší skupina sunnitských povstalců, která klade silný odpor. Bojuje se prakticky o každý dům.

Ve městě nefunguje elektřina, dochází voda a obyvatelé se obávají, že brzy nebude ani co jíst. Veškeré obchody a tržnice jsou už druhý den zavřeny. Podle reportéra agentury Reuters ztratili Američané v bojích vrtulník. Americké vojenské velitelství ale pád svého stroje popírá.

Nejvyšší rada sunnitských duchovních vydala v noci na dnešek vyhlášení, ve kterém opakovaně vyzývá vládní jednotky, aby se nezapojily do bojů o Fallúdžu po boku Američanů. Podle duchovních se tak iráčtí vojáci dopouštějí kolaborace. Podobnou výzvu zveřejnil i radikální šíitský duchovní Muktada Sadr.

Souhlas k útoku dal irácký premiér Ajád Aláví. Podle něho jde o nejméně riskantní volbu, jak zajistit bezpečnost civilistů. Generální tajemník OSN Kofi Annan ale v minulých dnech varoval Spojené státy, Velkou Británii a irácké vedení, že úder na Fallúdžu by mohl situaci v zemi zhoršit a ohrozit i lednové parlamentní volby.

Naopak americký ministr obrany Donald Rumsfeld označil zásah za nutný. "Toto je důležité období nového Iráku. Žádná vláda nemlže dovolit teroristům a cizím bojovníkům, aby útočili na její obyvatelstvo a zastrašovali je. Úspěch ve Fallúdže zasadí úder teroristům, posune zemi ke svobodě a dá Iráčanům šanci," prohlásil Rumsfeld.

Američany vedenou ofenzívu hájil i britský premiér Tony Blair. Ve sněmovně řekl, že je o akci plně informován. "Akce spojenců a iráckých sil okamžitě přestane, jestliže teroristé a povstalci, kteří město užívají jako základnu pro terorismus, složí zbraně a přistoupí na účast ve volbách," řekl premiér.

Ani masivní vojenská operace ale nezabránila teroristickým útokům na jiných místech v zemi. Při útoku na tři policejní stanice v iráckém městě Bákubá severovýchodně od Bagdádu dnes ráno rebelové podle místních zdrojů zabili 25 policistů a mnoho dalších zranili. Sdělila to policie s tím, že v bojích také zahynul jeden útočník a asi deset jich bylo zraněno.

V zemi stále platí výjimečný stav. Od šesti hodin večer lidé nesmějí vycházet z domů, všechny silnice a vládní budovy jsou uzavřeny. Premiér Aláví také nařídil uzavřít bagdádské letiště a hranice se Sýrií a Jordánskem. Výjimka se vztahuje jen na převoz základního zboží.

Milan Kocourek, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme