Američtí vojáci před lety postříleli iráckou rodinu, do vězení ale nepůjdou

Postříleli 24 neozbrojených iráckých civilistů včetně žen a dětí, nakonec ale ani jeden z nich neskončí za mřížemi. Takový je výsledek vleklého případu, kterým se zabývala americká vojenský justice. Případ je známý jako ‚masakr v Hadíse‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká armáda v Iráku - ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, The U.S. Army

Iráčany pozabíjela před šesti lety skupina příslušníků americké námořní pěchoty. Když se tento týden ukázalo, že ani jeden z nich nepůjde do vězení, šokovalo to nejen Iráčany, ale i mnohé experty ve Spojených státech.

Jeden z mnoha velmi krvavých incidentů se odehrál v listopadu 2005. Povstalci v takzvaném sunnitském trojúhelníku nedaleko Bagdádu ve městě Hadísa nastražili bombu na projíždějící kolonu americké námořní pěchoty. Jeden z vojáků zahynul a jeden byl zraněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o masakru v Hadíse ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Zbývající vojáci okamžitě podnikli razii do okolních domů, kde ještě lidé spali, tam postříleli postupně 24 lidí, včetně malých dětí, žen a také třeba starého muže na invalidním vozíku.

Američané nejprve tvrdili, že skutečně zahynulo 15 civilistů, ale prý při výbuchu té bomby, kterou nastražili povstalci, a zbývající prý byli ozbrojenci.

To, že nakonec nebude nikdo potrestán, přičítají experti dvěma věcem: jednak procesním chybám ze strany žaloby, že nebyla dostatečně důsledná, a jednak že je z toho cítit jasná nechuť americké vojenské justice soudit tyto masakry na civilistech.

Původně bylo obviněno osm příslušníků námořní pěchoty, ať už z vraždy nebo třeba z falšování důkazů a maření spravedlnosti. Nakonec byli buďto zproštěni nebo se jich ten proces vůbec netýkal.

Břetislav Tureček, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme