Američtí vojáci před lety postříleli iráckou rodinu, do vězení ale nepůjdou

Postříleli 24 neozbrojených iráckých civilistů včetně žen a dětí, nakonec ale ani jeden z nich neskončí za mřížemi. Takový je výsledek vleklého případu, kterým se zabývala americká vojenský justice. Případ je známý jako ‚masakr v Hadíse‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká armáda v Iráku - ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, The U.S. Army

Iráčany pozabíjela před šesti lety skupina příslušníků americké námořní pěchoty. Když se tento týden ukázalo, že ani jeden z nich nepůjde do vězení, šokovalo to nejen Iráčany, ale i mnohé experty ve Spojených státech.

Jeden z mnoha velmi krvavých incidentů se odehrál v listopadu 2005. Povstalci v takzvaném sunnitském trojúhelníku nedaleko Bagdádu ve městě Hadísa nastražili bombu na projíždějící kolonu americké námořní pěchoty. Jeden z vojáků zahynul a jeden byl zraněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o masakru v Hadíse ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3

Zbývající vojáci okamžitě podnikli razii do okolních domů, kde ještě lidé spali, tam postříleli postupně 24 lidí, včetně malých dětí, žen a také třeba starého muže na invalidním vozíku.

Američané nejprve tvrdili, že skutečně zahynulo 15 civilistů, ale prý při výbuchu té bomby, kterou nastražili povstalci, a zbývající prý byli ozbrojenci.

To, že nakonec nebude nikdo potrestán, přičítají experti dvěma věcem: jednak procesním chybám ze strany žaloby, že nebyla dostatečně důsledná, a jednak že je z toho cítit jasná nechuť americké vojenské justice soudit tyto masakry na civilistech.

Původně bylo obviněno osm příslušníků námořní pěchoty, ať už z vraždy nebo třeba z falšování důkazů a maření spravedlnosti. Nakonec byli buďto zproštěni nebo se jich ten proces vůbec netýkal.

Břetislav Tureček, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme