Obrana a operace proti IS. Američtí vojáci se ze Sýrie přesunou do západního Iráku

Američtí vojáci, kteří se stáhnou ze Sýrie, odejdou do západního Iráku. Podle agentury AP to prohlásil šéf Pentagonu Mark Esper. Armáda Spojených států přitom bude nadále pokračovat v operacích proti takzvanému Islámskému státu (IS) na Blízkém východě, aby zabránila jeho opětovnému vzkříšení, dodal americký ministr obrany.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Bílý dům počátkem tohoto měsíce překvapivě oznámil stažení téměř celé tisícovky amerických vojáků, kteří dosud působili po boku kurdských bojovníků na severovýchodě Sýrie.

Nařízení prezidenta Donalda Trumpa týkající se odchodu amerických sil ze Sýrie vyvolalo vlnu kritiky. Trump nicméně v reakci odmítl, že by své kurdské spojence pomáhající Západu v boji proti islámským radikálům opustil.

Turci se dohodli s USA na přerušení ofenzivy v Sýrii. Umožní milicím YPG, aby se z oblasti stáhly

Číst článek

Turecko následně zahájilo na severu Sýrie rozsáhlou ofenzivu proti kurdským milicím YPG, které Turci řadí k teroristům a ke spojencům v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících.

Ankara tvrdí, že chce u syrské hranice vytvořit bezpečnou zónu a zajistit tak podmínky pro návrat syrských uprchlíků. Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek vyjednal klid zbraní, ale Kurdové i Ankara se navzájem obviňují z jeho porušování.

Americký ministr obrany Esper v letadle cestou na Blízký východ nevyloučil možnost, že by se američtí vojáci vypravovali na protiteroristické mise z Iráku do Sýrie. Stahování má být dokončeno v průběhu dnů až týdnů. Několik stovek amerických vojáků prý již Sýrii opustilo.

Příslušníci armády Spojených států, kteří míří do Iráku, budou mít dva hlavní úkoly. „Jedním bude pomoc při obraně Iráku a druhým provádění operací proti Islámskému státu,“ řekl Esper. Zhruba 200 až 300 amerických vojáků zůstane na základně Tanf v jižní Sýrii, aby nadále bojovali proti zbytkům IS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme