Američtí vojáci vyrazili na Guantanamo

Spojené státy zahájily přesun jednotek, které budou mít za úkol zřídit na základně Guantanamo na Kubě věznici pro zajatce z války v Afghánistánu. Pentagon potvrdil, že k přesunu do zálivu dostalo příkaz asi 1500 příslušníků amerických ozbrojených sil. Americké letouny mezi tím opět bombardovaly východní Afghánistán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká základna Guantanamo na Kubě | Foto: US NAVY

Jako první putují na karibský ostrov příslušníci vojenské policie ze základny v Texasu. Vojáci zřídí na americké základně věznici s maximální ostrahou, která by měla pojmout až dva tisíce zajatců. Podle mluvčího amerického námořnictva Jeffa Davise zatím nebylo rozhodnuto o přesném datu přesunu první skupiny vězňů. Spojené státy v současné době drží v zajetí v Afghánistánu a na válečné lodi Battan na 248 bojovníků Talibanu a Al-Káidy.

Terčem amerických vzdušných útoků na východě Afghánistánu se staly zbytky organizace Al-Kajdá. Bomby dopadaly i na město Khost v provincii Paktia, kde se skrývá mladík podezřelý z toho, že v pátek zabil amerického vojáka. O jeho případném vydání má rozhodnou místní rada. Zvláštní vyslanec OSN Lachtar Brahímí popřel, že americkou armádu žádal, aby nálety ukončila. Podle něho jsou Američané velmi opatrní a snaží se vyhnout dalším civilním obětem.

Americké jednotky také stále prohledávají jeskyně a tunely v komplexu Tora Bora, ve snaze najít důkazy o pobytu Usámy bin Ládina. Ten se podle uzbecké rozvědky zdržuje pravděpodobně v Pákistánu.

V Singapuru bylo zadrženo 15 osob podezřelých z přípravy teroristických útoků na zahraniční objekty v zemi. Jak dále Radiožurnál informoval vedoucí zastupitelského úřadu České republiky v Singapuru Rudolf Hykl, skupina měla přímé kontakty na organizaci Al-Káida. Někteří z nich dokonce prošli tréninkem v teroristických táborech v Afghánistánu.

Cílem skupiny se měly stát především zahraniční objekty jako například velvyslanectví USA v Singapuru a další americká obchodní zařízení. U zadržených byly nalezeny velmi detailní plány útoků včetně videonahrávek cílů. Skupina se zaměřovala také na získání výbušnin.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme