Američtí vojáci vyrazili na Guantanamo

Spojené státy zahájily přesun jednotek, které budou mít za úkol zřídit na základně Guantanamo na Kubě věznici pro zajatce z války v Afghánistánu. Pentagon potvrdil, že k přesunu do zálivu dostalo příkaz asi 1500 příslušníků amerických ozbrojených sil. Americké letouny mezi tím opět bombardovaly východní Afghánistán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká základna Guantanamo na Kubě | Foto: US NAVY

Jako první putují na karibský ostrov příslušníci vojenské policie ze základny v Texasu. Vojáci zřídí na americké základně věznici s maximální ostrahou, která by měla pojmout až dva tisíce zajatců. Podle mluvčího amerického námořnictva Jeffa Davise zatím nebylo rozhodnuto o přesném datu přesunu první skupiny vězňů. Spojené státy v současné době drží v zajetí v Afghánistánu a na válečné lodi Battan na 248 bojovníků Talibanu a Al-Káidy.

Terčem amerických vzdušných útoků na východě Afghánistánu se staly zbytky organizace Al-Kajdá. Bomby dopadaly i na město Khost v provincii Paktia, kde se skrývá mladík podezřelý z toho, že v pátek zabil amerického vojáka. O jeho případném vydání má rozhodnou místní rada. Zvláštní vyslanec OSN Lachtar Brahímí popřel, že americkou armádu žádal, aby nálety ukončila. Podle něho jsou Američané velmi opatrní a snaží se vyhnout dalším civilním obětem.

Americké jednotky také stále prohledávají jeskyně a tunely v komplexu Tora Bora, ve snaze najít důkazy o pobytu Usámy bin Ládina. Ten se podle uzbecké rozvědky zdržuje pravděpodobně v Pákistánu.

V Singapuru bylo zadrženo 15 osob podezřelých z přípravy teroristických útoků na zahraniční objekty v zemi. Jak dále Radiožurnál informoval vedoucí zastupitelského úřadu České republiky v Singapuru Rudolf Hykl, skupina měla přímé kontakty na organizaci Al-Káida. Někteří z nich dokonce prošli tréninkem v teroristických táborech v Afghánistánu.

Cílem skupiny se měly stát především zahraniční objekty jako například velvyslanectví USA v Singapuru a další americká obchodní zařízení. U zadržených byly nalezeny velmi detailní plány útoků včetně videonahrávek cílů. Skupina se zaměřovala také na získání výbušnin.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme