Američtí zpravodajci varují před útokem na rozvodnou síť

Hackeři můžou zaútočit na americkou rozvodnou síť, varuje americká Národní zpravodajská agentura (NSA). S informací přišel list Wall Street Journal. Odvolává se přitom na zdroje v Bílém domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina | Foto: European Commission Audiovisual service

Hackeři z hnutí Anonymous dělají v Americe stále větší starosti vládě. Šéf Národní zpravodajeské agentury NSA, generál Keith Alexander, na základě analýzy varoval prezidentský úřad, že za rok až dva budou hackeři schopní vyvolat omezený výpadek elektrického proudu.

„Není důvod o pravdivosti té informace moc pochybovat. Wall Street Journal je respektovaný deník a informaci publikoval včera večer místního času. Zatím to nikdo nedementoval,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka rozebírá varování NSA před hackerským útokem

Dobře mířený počítačový útok na rozvodnou síť by mohl být značně nepříjemný, hlavně pokud by zasáhl důležitá nebo hodně obydlená centra. Energetické společnosti ale ujišťují, že jsou na podobné scénáře připravené a mají záložní zdroje.

Hackeři už několikrát napadli sítě vládních úřadů a velkých korporací, zatím byly jejich akce ale vedené spíš snahou získat publicitu. Pohrozili také, že koncem března naruší fungování internetu v globálním měřítku. Anonymous ovšem masovou paniku v řadách běžných amerických uživatelů internetu nevyvolávají.

Hackerská skupina Anonymous mimo jiné stála loni na podzim u zrodu hnutí Okupujte Wall Street, k čemuž se mnozí demonstranti hlásili. Hnutí ale zatím nedosáhlo ve fungování americké společnosti žádných změn.

„Řekl bych, že jsou tady reakce veřejnosti podobné jako v Evropě. Část mladší generace má pro Anonymous určitě pochopení, další část obecné populace je spíš odsuzuje a nakonec je tady skupina skeptiků, často i novinářů, kteří celý rozruch okolo Anonymů považují za takovou bouři ve sklenici vody a říkají, že se tomu přikládá přehnaně velká důležitost,“ líčí nálady Američanů zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme